fbpx

Fenomen w polskim lesie, na świat przyszły wyjątkowe trojaczki

W naszych rodzimych lasach doświadczyliśmy rzadkiego zjawiska — narodziny trzech piskląt naszego narodowego ptaka, orła bielika. Takie zdarzenie jest niezwykle rzadkie i ma miejsce jedynie raz na sto gniazd. Odkrycia dokonali ornitolodzy z Nadleśnictwa Koło, którzy zapewnili odpowiednią opiekę nad młodymi ptakami.

Orzeł bielik jest objęty specjalnymi środkami ochronnymi. Przez wiele lat trwają wysiłki mające na celu zwiększenie populacji tych ptaków. Obecnie w Polsce żyje około tysiąca bielików. Mimo że ten ptak jest godłem naszego kraju, zajmujemy tylko trzecie miejsce w Europie pod względem ich populacji, po Norwegii i Rosji.

Fenomen ornitologiczny. Na świat przyszły trojaczki orła bielika

Nadleśnictwo Koło stało się miejscem narodzin wyjątkowych trojatków — orłów bielików. Tego typu przypadki są rzadkością, gdyż trojaczki występują zaledwie w 1-2% lęgów bielików. Zamiast tradycyjnych imion, młode orły oznaczono numerami – P84, P85 i P86, a następnie zaopatrzono je w obrączki.

Rodzeństwo składa się z dwóch samców i jednej samicy. Specjaliści z dziedziny ornitologii przewidują, że po zakończeniu obecnego sezonu lęgowego, już we wrześniu, będziemy mieli okazję dostrzec młode ptaki unoszące się na niebie.

Bieliki w Polsce cieszą się specjalnym statusem ochronnym. Populacja tych majestatycznych ptaków była w przeszłości zagrożona

Orzeł bielik, będący godłem naszego kraju, od czterech dekad korzysta ze specjalnej ochrony w Polsce. Polska populacja tych ptaków, trzecia co do wielkości w Europie, jest dumą Komitetu Ochrony Orłów. Organizacja ta, działająca już od ponad 30 lat, odegrała kluczową rolę w odrodzeniu populacji bielików. Głównie dzięki jej wysiłkom, populacja orłów bielików w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiła się. Ornitolodzy i miłośnicy ptaków mogą się chlubić, że liczba tych herbowych ptaków wzrosła aż 25-krotnie w ciągu ostatniego stulecia. To doskonały przykład skutecznej ochrony przyrody.

Wszystkie świeżo odkryte gniazda są obejmowane ścisłą ochroną

Orzeł bielik, niedawno na granicy wymarcia, jest teraz w fazie powrotu, głównie dzięki rygorystycznym praktykom ochrony.

Każde nowo odkryte gniazdo jest pod ścisłym nadzorem. Ornitolodzy monitorują aktywność zarówno dorosłych ptaków, jak i młodych w gnieździe. W sezonie lęgowym, od stycznia do końca lipca, wszystkie działania młodych orłów są obserwowane aż do momentu, gdy opuszczą gniazdo.

Wokół każdego nowego gniazda tworzona jest specjalna strefa ochronna. Decyzję o jej utworzeniu podejmuje regionalny dyrektor ochrony środowiska. W tak stworzonej strefie pary orłów bielików mogą bezpiecznie wychowywać swoje pisklęta. Jako ptaki osiadłe i bardzo terytorialne, spędzają cały rok w pobliżu swojego gniazda. Nadleśnictwo Koło, miejsce narodzin trzech młodych orłów bielików, może poszczycić się aż trzema takimi strefami ochronnymi.

 

 

Dodaj komentarz