fbpx

Odwrócona tęcza. Rzadkie zjawisko zaobserwowane na polskim niebie

Rzadkie zjawisko na niebie zainteresowało mieszkańców kilku miejscowości w Polsce. Niesamowite zdjęcia łuku okołozenitalnego wykonano w Kielcach, Kazimierzy Wielkiej w województwie świętokrzyskim oraz z Krze Dużej na Mazowszu.

Jedna z obserwatorek podzieliła się swoimi wrażeniami: “Zjawisko wywołało u mnie zdumienie i zainteresowanie, gdyż dostrzegłam je po raz pierwszy w życiu”. Udało się jej uwiecznić ten niezwykły widok na zdjęciu w sobotnie popołudnie.

Czym dokładnie jest łuk okołozenitalny?

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z fenomenami optycznymi nieba, jest to rodzaj tzw. halo. Tworzy się on w wyniku załamania światła słonecznego na drobnych kryształkach lodu, które unoszą się w chmurach piętra wysokiego, znanych jako cirrusy. Te chmury często zwiastują nadchodzącą zmianę pogody. Zjawisko łuku okołozenitalnego prezentuje się jako tęczowy łuk otaczający punkt zenitalny nieba.

To zjawisko, choć rzadkie, jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych fenomenów optycznych, jakie możemy zaobserwować na niebie. Jeśli kiedykolwiek masz okazję je zobaczyć, warto poświęcić chwilę, aby podziwiać jego urok i przemyśleć cudowną naukę, która za tym stoi.

Dodaj komentarz