fbpx

Jak spowolnić proces starzenia się nawet o sześć lat? Oto osiem zaleceń kardiologów

Specjaliści z dziedziny kardiologii w Stanach Zjednoczonych stworzyli poradnik dla tych, którzy dążą do opóźnienia procesu starzenia. Naukowcy uważają, że stosowanie się do tych zaleceń może przynieść dodatkowe sześć lat życia.

Na spotkaniu w Filadelfii, które miało miejsce w poniedziałek, 6 listopada, pod egidą Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), zespół z Uniwersytetu Columbia przedstawił swoje odkrycia. NBC News opublikowało informacje o tych zaleceniach w formie streszczenia. Opierają się one na “Życiowej ósemce”, której przestrzeganie ma korzystny wpływ na zdrowie serca i ogólną kondycję. AHA na swojej stronie internetowej szczegółowo opisuje te wskazówki.

Najnowsze badania wskazują, że przestrzeganie tych ośmiu zasad może spowolnić starzenie o sześć lat. Wnioski te naukowcy wysnuli po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 6500 dorosłych osób. Wykazali, że biologiczny wiek zdrowego sercowo 41-latka to 36 lat. Niestety, w drugą stronę to także działa: osoba 53-letnia z problemami kardiologicznymi ma biologicznie około 57 lat.

“Życiowa ósemka” – co robić, a czego unikać?

Popraw jakość spożywanych pokarmów

Eksperci cytowani przez NBC News rekomendują dietę obfitą w różnorodne owoce i warzywa, produkty z pełnego ziarna, zdrowe źródła białka (zwłaszcza pochodzenia roślinnego oraz ryby i owoce morza), oleje roślinne nienasycone i żywność o minimalnym stopniu przetworzenia. Należy ograniczyć spożycie soli i alkoholu, a także wykluczyć dodawanie cukru.

Zwiększ aktywność fizyczną

Zgodnie z zaleceniami uczonych z Uniwersytetu Columbia, aby opóźnić starzenie się, celować należy w przynajmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, dodatkowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanym lub wysokim nasileniu, co najmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Zrezygnuj z palenia

Punkt ten jest przez naukowców wyjaśniany dość lapidarnie: palenie tytoniu jest najprostszą do wyeliminowania z głównych czynników przedwczesnego zgonu. Według CDC, w USA palenie powoduje śmierć ponad 480 tysięcy osób rocznie, a w Polsce – blisko 80 tysięcy, jak wskazuje raport Komitetu Zdrowia Publicznego PAN. Według GUS, w Polsce pali regularnie prawie 9 milionów osób.

Dbaj o odpowiednią ilość snu

Artykuł NBC News radzi, by przesypiać średnio od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Mimo iż pięć-sześć godzin snu może wydawać się wystarczające, badania publikowane w “Scientific Reports” sugerują, że chroniczne niedosypianie może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Kontroluj swoją masę ciała

Naukowcy definiują “normalną” masę ciała jako taką, która mieści się w zakresie wskaźnika BMI 18,5-25. BMI poniżej tego przedziału jest uznawane za niedowagę, powyżej 25 za nadwagę.

Dodaj komentarz