fbpx

Fluoroscencyjne rośliny mogą zastąpić oświetlenie uliczne

1

W San Francisco pojawił się interesujący startup, którego celem jest stworzenie roślin świecących w ciemnościach. Młodzi naukowcy wykorzystali zalety finansowania społecznościowego i udało im się osiągnąć sukces, który znacznie przybliża ich do masowej produkcji takich roślin.

Młodym naukowcom, specjalistom z dziedziny biotechnologii, udało się zebrać prawie pół miliona dolarów potrzebnych do uruchomienia sprzedaży zmodyfikowanych genetycznie roślin. Oznacza to, że śmiały plan ma szansę na powodzenie i to bez subwencji rządowych, czy mitycznych dopłat z programu Innowacyjna Gospodarka.
 
Technologia tworzenia fluoroscencyjnych roślin zakłada implantację genów owadów, lub innych fluorescencyjnych istot żyjących na naszej planecie. Aby tego dokonać stosowane są zaawansowane technologie, które mają na celu zmianę genomu danej rośliny. Obrazowo nazywane jest to pistoletem genowym, ale w praktyce transfer genów przeprowadza się za pomocą specjalnych bakterii.

Jeszcze sto lat temu ulice naszych miast były oświetlane latarniami gazowymi. Teraz powszechne jest oświetlenie elektryczne, ale wciąż pojawiają się nowe technologię i właśnie zaproponowano, aby do oświetlania miast zacząć stosować fluorescencyjne rośliny.

2

Kadr z filmu Avatar – Źródło: 20th Century Fox

Już teraz można zamawiać swoje własne świecące rośliny. Wkrótce może się zmienić podejście do tego jak planuje się zieleń miejską, na przykład w parkach. Być może niedługo idąc nocą mieszkańcy Ziemi będą widzieli obrazy przypominające te z filmu Avatar.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz