fbpx

W tej szkole każdy dostał „pasek”. Niezwykła inicjatywa polskiej nauczycielki

Świadectwo z czerwonym paskiem wciąż jest polskim wyznacznikiem miary ucznia. A co, gdyby oprócz czerwonego koloru na świadectwach pojawiały się również inne barwy? Na taki pomysł wpadła jedna z nauczycielek, która postanowiła docenić dzieci niezależnie od zdobytych stopni.

Intrygująca inicjatywa o nazwie „Pasek dla każdego ucznia” została zapoczątkowana przez nauczycielkę Wiolettę Matusiak. Nauczycielka chciała przede wszystkim docenić te dzieci, które z jakichś względów miały średnią ocen niższą niż ta, za którą otrzymuje się czerwony pasek. Jej zdaniem szkoła pełna jest niedocenionych dzieci i młodzieży, które posiadają niezwykłe talenty i umiejętności, ale polski system szkolnictwa wciąż nie bierze ich pod uwagę.

Kolorowe paski można przyczepić do świadectwa, a barwa odpowiada konkretnej „supermocy”. Niebieski to uznanie za szczególny talent informatyczny, zielony przyznawany jest za zaangażowanie ekologiczne, pomarańczowy dla uzdolnionych sportowo, różowy to kolor artystów, żółty społeczników, fioletowy natomiast otrzymali uczniowie charakteryzujący się wysokim stopniem niezależności i samodzielnego myślenia. Choć to na razie pojedyncza akcja, Wioletta Matusiak zachęca również inne placówki edukacyjne, do pójścia w jej ślady.

Moim celem było zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość człowieka, nie jego ocen. Chodziło mi o wzmocnienie każdego ucznia przez powiedzenie mu: Masz talent w jakiejś dziedzinie. Nie musisz być dobry ze wszystkiego — wyjaśniła nauczycielka w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Zachęcając pedagogów to podobnych inicjatyw, Matusiak udostępniła w social mediach gotowe szablony na kolorowe paski. Jej zdaniem dzięki temu każdy uczeń, niezależnie od ocen może poczuć się ważny i doceniony. Kolorowe paski to jak mała nagroda, która motywuje do dalszej pracy. Wioletta Matusiak podkreśliła, że akcja cieszy się coraz większą popularnością.

Zobacz wpis blogowy szkoły:

pasek

pasek

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: MamaDu.pl

Dodaj komentarz