fbpx

Polska plaża z prestiżowym certyfikatem. To jedno z najczystszych miejsc

Świnoujście to jedno z wielu miast nad Bałtykiem, ale jego plaża wyróżnia się na tle innych. Międzynarodowa organizacja przyznała jej prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi, uznając ją za jedną z najczystszych.

Polskie wybrzeże ma około 510 kilometrów długości, z licznymi pięknymi plażami. Jednak to właśnie plaża w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) zdobyła specjalne wyróżnienie, uznana za jedną z najczystszych.

Świnoujście. Plaża z wyjątkowym certyfikatem. Jedna z najczystszych

Fundacja dla Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education) przyznaje certyfikat Błękitnej Flagi (Blue Flag) najbardziej zadbanym plażom. Plaża w Świnoujściu ponownie otrzymała to wyróżnienie. W tym sezonie wyróżniono dwa kąpieliska morskie w Świnoujściu — Uznam i Warszów. Certyfikat ten przyznawany jest za utrzymanie najwyższych standardów czystości, bezpieczeństwa i dbałości o środowisko naturalne.

“Kultowa Błękitna Flaga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną. Aby zakwalifikować się do otrzymania Błękitnej Flagi, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, a także tych związanych z bezpieczeństwem i dostępnością” – czytamy na stronie internetowej Błękitnej Flagi.

Wyróżniono kilkadziesiąt plaż

W sezonie 2024 certyfikat Błękitnej Flagi przyznano 35 kąpieliskom morskim w Polsce. Aż 28 z nich znajduje się w województwie zachodniopomorskim, 6 w pomorskim, a 1 w mazowieckim.

“Głównym założeniem i ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska” – wyjaśnia Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.

Dodaj komentarz