W Poznaniu rusza akcja “Zielone Leczenie”. W szpitalach i domach opieki pojawią się nowe rośliny
Najpierw szpitale, a następnie Domy Pomocy Społecznej. W czwartek w Poznaniu wystartował miejski program “Zielone Leczenie”, który ma na celu zwiększenie świadomości pacjentów i mieszkańców na temat znaczenia otoczenia zielenią. Program ma ukazać jej pozytywny wpływ, zwłaszcza na zdrowie psychiczne.
Inauguracja programu miała miejsce w szpitalu miejskim im. Raszei, który nie dysponuje własnym ogrodem. Dyrektor placówki, Elżbieta Wrzesińska-Żak, stawia jednak na zwiększenie ilości roślin na korytarzach oraz na podwórku wewnętrznym.
—To małe podwórko wewnętrzne chcemy zazielenić. Dla naszych pracowników już zrobiliśmy taką enklawę zieloną, ale nawet pacjenci, którzy przez okno wyjrzą na to podwórko, które kiedyś było szaro-bure, a w tej chwili będzie zielone, to myślę, że będzie im przyjemnie i dużo, dużo zieleni będzie wewnątrz — mówi dyrektor szpitala.
— To jest niewiarygodnie ważne, żeby ludziom uświadomić, w jaki sposób oni lecząc swoje ciało, powinni również zadbać o leczenie własnej duszy. Nie trzeba tutaj przekonywać lekarzy. Oni takie holistyczne podejście w stosunku do pacjentów właśnie chcą zastosować — dodaje zastępca prezydenta Poznania, Natalia Weremczuk.
Weremczuk podkreśla również, że miasto tworzy nowe obszary zielone, aby pacjenci mogli korzystać z nich w ramach terapii.
Program “Zielone Leczenie”, opracowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, obejmuje cykl spotkań dla pacjentów szpitali w Poznaniu. Po Szpitalu im. Raszei warsztaty przeniosą się do Szpitala Wojewódzkiego oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii, gdzie planowane są zajęcia jogi i warsztaty ogrodnicze na przyszpitalnych terenach zielonych.
Źródło: poznan.tvp.pl