Przed nami noc spadających gwiazd. Kiedy podziwiać Drakonidy?
W najbliższych dniach warto spojrzeń w niebo — czeka nas deszcz meteorów zwanych Drakonidami. W czasie jego maksimum można zaobserwować do 10 meteorów na godzinę.
We wtorek i środę, czyli 8 i 9 października, warto nocą spojrzeć w niebo, gdyż czeka nas szczyt aktywności Drakonidów. Choć nie jest to jeden z najobfitszych rojów meteorów w roku, zjawisko to będzie niezwykle atrakcyjne dla miłośników obserwacji nieba. Większość takich zjawisk najlepiej obserwować we wczesnych godzinach porannych, tuż przed świtem, jednak Drakonidy mogą pojawiać się w dowolnym momencie po zmroku.
Dzieje się tak dlatego, że ich radiant—czyli punkt na niebie, z którego zdają się wybiegać meteory—znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, widocznym na północnym niebie. Gwiazdozbiór Smoka to konstelacja północnego nieba, rozciągająca się wokół Małej Niedźwiedzicy—od gwiazdozbioru Cefeusza i Herkulesa po Wielką Niedźwiedzicę. Gwiazdozbiór ten obraca się wokół Gwiazdy Polarnej raz na dobę i jest zawsze widoczny na półkuli północnej pod czystym niebem.
Będąc jednym z największych gwiazdozbiorów północnego nieba, Smok jest w tej porze roku najlepiej widoczny jako zygzakowaty ogon węża, tworzący niewyraźny kształt litery „Z” nad Wielkim Wozem na północno-zachodnim niebie.
Deszcz Drakonidów – jak powstaje
Podczas Drakonidów nasza planeta wchodzi w obszar pełen milionów drobnych, lodowych odłamków pozostawionych przez kometę Giacobini-Zinner (21P/Giacobini-Zinner), która przemierza Układ Słoneczny i przecina orbitę Ziemi co 6,5 roku—informuje NASA.
W trakcie tego zjawiska tysiące małych fragmentów komety wpadają w atmosferę Ziemi. Niektóre z nich spalają się, tworząc jasne smugi na niebie—tak powstają meteory. Większość tych kosmicznych odłamków spala się na długo przed dotarciem do powierzchni naszej planety, choć niektóre mogą być na tyle duże, by przetrwać lot i spaść na ziemię jako meteoryty.
Noc spadających gwiazd – jak obserwować Drakonidy?
Według American Meteor Society, Drakonidy są rojem o zmiennej aktywności, co oznacza, że można spodziewać się skromnego pokazu spadających gwiazd z niewielką szansą na silniejszą aktywność. Podczas maksimum roju na niebie może pojawić się około 10 meteorów na godzinę—podaje EarthSky.org.
Jest jednak sposób, by zwiększyć swoje szanse na udane obserwacje. Co należy zrobić? Udać się w miejsce z jak najmniejszym zanieczyszczeniem świetlnym, a następnie pozwolić oczom przyzwyczaić się do ciemności przez co najmniej 20–30 minut. Do podziwiania deszczu spadających gwiazd nie potrzebujesz teleskopu ani lornetki. Pamiętaj, by ubrać się odpowiednio do pogody i zapewnić sobie komfort, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić na zewnątrz dłuższy czas. Przydatny będzie koc lub wygodne krzesło—obserwacja meteorów może wymagać cierpliwości.