fbpx

Chcą wybudować metro w kolejnym polskim mieście – jest oficjalny dokument

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, zaprezentował projekt budżetu na rok 2025, uwzględniający fundusze na budowę metra. Jak informuje „Gazeta Krakowska”, to największe wyzwanie dla miasta w najbliższych latach.

Mimo konieczności oszczędzania i kontynuacji rozpoczętych projektów, budżet przewiduje środki na kluczowe dla miasta przedsięwzięcie, jakim jest budowa metra. Kraków, pomimo zadłużenia, zamierza zrealizować ten ambitny plan.

Kraków zbuduje metro? Są na to fundusze

Władze miasta planują w 2025 roku podjąć decyzje dotyczące przebiegu drugiego i trzeciego etapu pierwszej linii metra. Decyzje te będą oparte na analizach i rekomendacjach Rady Naukowo-Technicznej ds. Budowy Metra, złożonej z ekspertów różnych dziedzin.

Koszt budowy pierwszej linii metra, mającej około 26 km długości, szacowany jest na około 13 miliardów złotych, z dodatkowym wydatkiem około 1,5 miliarda złotych na tabor. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przełom lat 2028 i 2029, a ich zakończenie na rok 2033.

„Nie ma potrzeby zewnętrznego finansowania”

Prezydent Miszalski wyjaśnił, że na obecnym etapie nie jest konieczne zewnętrzne finansowanie, ponieważ miasto skupia się na uzyskaniu niezbędnych decyzji środowiskowych. Dopiero po ich otrzymaniu będzie można ubiegać się o dodatkowe środki finansowe.

W projekcie budżetu Krakowa na 2025 rok przewidziano dochody w wysokości 8,9 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 10,4% w porównaniu z rokiem 2024. Jednym z głównych celów jest redukcja deficytu miasta o ponad 100 milionów złotych.

Budżet zakłada również inwestycje warte 939 milionów złotych, obejmujące realizację bieżących zadań i usług dla mieszkańców. Pokazuje to, że mimo wyzwań finansowych, miasto stawia na rozwój i poprawę jakości życia swoich obywateli.

Rozpoczną się rozmowy?

Po zwycięstwie w wyborach samorządowych, prezydent Miszalski obiecał wsparcie dla budowy metra, powołując się na deklarację premiera Donalda Tuska, który zapewnił: „Jeżeli będziemy chcieli budować metro, on nam pomoże”.

Komentatorzy zwracali uwagę, że w budżecie na 2025 rok nie przewidziano początkowo środków na ten cel. Rafał Komarewicz, poseł Polski 2050, krytykował brak zaangażowania państwa, stwierdzając, że „budowa metra w Krakowie wspierana jest przez rząd na razie tylko na poziomie werbalnym”.

Polityk podkreślał, że mimo wcześniejszych deklaracji, ministerstwo infrastruktury nie planuje finansowania budowy metra w Krakowie. Resort wskazał, że „minister finansów nie ma prawnych możliwości bezpośredniego przekazania środków poszczególnym podmiotom”. W odpowiedzi na interpelację przedstawiono kilka instrumentów finansowych dla samorządów, ale żaden nie obejmuje budowy metra.

Komarewicz wyraził swoje rozczarowanie, mówiąc: „Trudno, by tak duże miasto jak Kraków rozwijało się dalej bez metra”. Zwrócił uwagę na problemy komunikacyjne, takie jak korki i zatłoczone tramwaje, dodając, że „znowu zabieramy się za tę inwestycję od złej strony”. Podkreślił również, że „nikt na temat metra nawet nie rozmawia”, co utrudnia realizację projektu.

Władze Krakowa przedstawiły szczegółowy harmonogram budowy metra, zakładający powstanie pierwszej linii o długości około 26 kilometrów, realizowanej etapowo. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 13 miliardów złotych, nie licząc wydatków na tabor. Prezydent Miszalski zaznaczył, że „krakowianie od lat wyrażają wolę, by w mieście powstało metro”, a władze miasta nadają tej inwestycji priorytet.

Projekt został podzielony na trzy etapy. Pierwszy, o długości 6 kilometrów, ma być finansowany przez miasto z pomocą funduszy unijnych lub dotacji. Kolejne dwa etapy mają być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W planach jest powołanie zespołu i rady budowy metra w czwartym kwartale 2024 roku, a po uzyskaniu decyzji środowiskowej, oczekiwanej w pierwszym kwartale 2025 roku, ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

Kraków zamierza także współpracować z lokalnymi uczelniami, takimi jak Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Ekonomiczny, w celu powołania Rady Naukowo-Technicznej ds. budowy metra. Planowane jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych do połowy przyszłego roku, a finalizacja prac projektowych do końca 2028 roku.

Dodaj komentarz