fbpx

W ciągu 24 godzin posadzą 50 milionów drzew

 

Czegoś takiego  jeszcze nie było, w ciągu zaledwie jednego dnia najbardziej zaludniony region Indii pokryje się w poniedziałek tropikalnym lasem.

Prawie milion ludzi – studenci, gospodynie domowe, urzędnicy, robotnicy, ekolodzy – ruszyło w poniedziałek do społecznej akcji sadzenia drzew w stanie Uttar Pradesh. W ciągu 24 godzin zamierzają zasadzić 50 mln drzew – tyle sadzonek dostarczyły władze.

Jeśli się to uda, zostanie pobity Rekord Guinnessa. Dotychczasowy należał do Pakistanu, gdzie w 2013 r. w ciągu dnia posadzono ok. 850 tys. drzew. Drzewa zostaną posadzone wzdłuż dróg i szlaków kolejowych, ale także na obrzeżach lasów, aby powiększyć ich powierzchnię.

Nie będzie to akcja jednorazowa – Indie zobowiązały się bowiem w czasie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Paryżu do zwiększenia swojej powierzchni lasów do 95 mln ha do 2030 r. Rząd wyasygnował na to 6,2 mld USD.

Ludzie prześcigają się w rywalizacji o to, kto wybierze do posadzenia gatunki drzew produkujące najwięcej tlenu, a także najtrwalsze, które nie uschną w krótkim czasie.

2

„Będę sadził figowce. Czytałem, że wytwarzają najwięcej tlenu. W naszym mieście powietrze jest zanieczyszczone, potrzebujemy drzew produkujących tlen” – mówi cytowany przez Associated Press uczeń Shashwat Rai. Zapewnia, że będzie w przyszłości doglądał zasadzonych przez siebie drzew. „Nie chcę, żeby umarły” – mówi.

Władze Indii zamierzają też regularnie monitorować z powietrza nowo zasadzoną dżunglę, żeby sprawdzać jej stan. Zdaniem uczonych, przetrwa ok. 60 proc. drzew, reszta – czego nie da się uniknąć przy takiej masowej akcji – może uschnąć, paść ofiarą różnych chorób lub spłonąć w pożarach.

3

Jak pisał w ubiegłym roku tygodnik „Nature”, zespół uczonych z 15 krajów kierowany przez dr Thomasa Crowthera z Uniwersytetu Yale w USA wyliczył, że na całym świecie rośnie obecnie ponad 3 bln drzew. Jest to o połowę mniej niż w czasach przed pojawieniem się ludzkiej cywilizacji.

Co roku na Ziemi znika las o powierzchni większej niż pół Polski. Program ONZ „Kampania miliarda drzew” próbuje przynajmniej częściowo odtworzyć leśny areał na kuli ziemskiej – dotychczas w ciągu kilku lat posadzono kilkanaście miliardów drzew.

Źródło: telegraph.co.uk

Dodaj komentarz