fbpx

Uniwersytet przyszłości bez kierunków, wykładów i sal

Nowy model uniwersytetu badawczego, w którym nauka odbywać się ma poprzez realizację projektów tworzy prof. Christine Ortiz, do niedawna dziekan ds. kształcenia studentów w Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednej z najlepszych uczelni na świecie.
Jak zapowiada, na jej nowym uniwersytecie nie będzie wydziałów, wykładów ani sal, a uczelnia będzie organizacją non-profit. W szkole studenci będą wybierać problemy badawcze i projekty, a nie kierunki.

Jak podkreśliła prof. Ortiz, w nowym uniwersytecie nie będzie wydziałów, kierunków, wykładów, czy sal. – Bardziej będziemy koncentrować się na badaniach, które będą dotyczyły różnych dziedzin nauki. Będziemy także tworzyli nowe modele finansowania, które będą pozwalać naszym studentom realizować projekty i badania. Uczelnia będzie działać na zasadach non-profit – zapowiedziała prof. Ortiz.

Jej zdaniem od wielu lat prowadzone były eksperymenty, które wykazały, że nauka w oparciu o projekty jest bardziej efektywna. Jest także wiele dostępnej literatury, która udowadnia, że rzeczywiście takie podejście jest znacznie skuteczniejsze. – Mamy bardzo wyraźne dowody, że uczenie się na podstawie badań, projektów jest znacznie skuteczniejsze – uważa amerykańska badaczka.

 

Czytaj więcej na tvp.info

Dodaj komentarz