fbpx

Arka Koniecznego najlepszym domem świata wg. prestiżowego Wallpaper* magazine

0

Robert Konieczny, jeden z najczęściej nagradzanych i najbardziej uznanych polskich architektów, zgarnął kolejną nagrodę. Tym razem za Arkę Koniecznego, która została uznana najlepszym domem prywatnym na świecie w konkursie Wallpaper* Design Awards 2017.

Szef pracowni KWK Promes z Katowic w ubiegłym roku zdobył nagrodę za najlepszy budynek świata – World Building of the Year 2016, jedną z najważniejszych nagród w świecie architektury – za Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Teraz zdobył kolejne ważne wyróżnienie: dom własny architekta – Arka Koniecznego – została uznana najlepszym domem na świecie w konkursie Wallpaper Design Awards 2017.

„Wow!!! Co mam powiedzieć.. Arka Najlepszym domem świata według Wallpaper! Dwa miesiące temu Najlepszy budynek świata za CDP na World Architecture Festival.. To chyba sen” – napisał na facebooku architekt.

8

2

Prestiżowy magazyn Wallpaper, zajmujący się designem i wyznaczający trendy na przyszłość, cyklicznie nagradza projektantów, realizacje, miejsca i produkty, które według międzynarodowego jury są najlepsze na świecie. W tym roku jury, w składzie Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete, wytypowało do finału 62 obiekty. Zostały one umieszczone na shortliście i podzielone na 11 kategorii. Wśród nominowanych znalazły się realizacje najlepszych pracowni architektonicznych na świecie, m.in.: OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV.

4

Arka Koniecznego rywalizowała z czterema innymi nominacjami w kategorii „Best new private house” i wygrała. To nie pierwsza nagroda dla Roberta Koniecznego za projekt domu, można uznać, że architekt i jego pracownia, wyspecjalizowali się właśnie w oryginalnych, często nietypowych domach. Wymieńmy tylko kilka z nich: Dom Bezpieczny, Dom Autorodzinny, Dom Aatrialny, a także Dom typOwy, czy Living Garden House.

Zresztą nagroda za Arkę została przyznana dziesięć lat po tym, jak Dom Aatrrialny otrzymał tytuł dla najlepszego domu świata – House of the Year 2016 przyznany przez portal World Architecture News.

A co z tą Arką? Dom stoi na zielonym zboczu góry w Brennej w Beskidach w woj. śląskim. Jak wspomina Konieczny jego projektowanie trwało dwa dni, przynajmniej wersji ostatecznej, bo w pierwszej – dwa lata. Pierwszy, dość tradycyjny, projekt architekt zarzucił kilka dni po rozpoczęciu budowy.

5

Nazwa domu oddaje jego kształt. I z dołu i z góry mamy bowiem… spadzisty dach. Nietypowe jest jego połączenie z ziemią, ale funkcjonalne: budynek stoi na palach, aby nie osunął się ze zbocza (co w górach się zdarza) oraz aby pod nim swobodnie spływała woda. Pali nie widać, bo przykryto je ściętymi ścianami, które właśnie wyglądają niczym dach.

Arka stoi tylko na trzech poprzecznych, wkopanych w ziemię ścianach, reszta „wisi” w powietrzu. Symbioza z naturą, a nie walka z nią za pomocą technologii. Potem doszedł pomysł „odwróconego” dachu, w którym kryje się piwnica

7

Dom wykonany jest z żelbetu, to też praktyczne rozwiązanie, bo eleganckiej elewacji z betonu konstrukcyjnego nie trzeba było malować. Od dawna chodził mi po głowie pomysł, by rozwiązać problem chyba wszystkich polskich firm ze zrobieniem ściany trójwarstwowej z betonu z ociepleniem w środku. Wylewanie elewacji betonowej zazwyczaj wiąże się z porażką. Stąd pomysł, żeby betonowa konstrukcja była jednocześnie elewacją, a ocieplenie było w środku.

1

Największą ozdobą całości są przeszklenia fasady, dzięki czemu z wnętrza rozciąga się wspaniały widok na otaczające dom góry.

Źródło: onet.pl, kwkpromes.pl, fot. youtube, materiały prasowe

Dodaj komentarz