fbpx

Chodnik, który „zjada” smog – usuwa spaliny na jednej z warszawskich ulic

Na ul. Towarowej przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie powstał chodnik antysmogowy. Specjalne płyty na odcinku o powierzchni 350 m2 zamontowała firma Skanska, która buduje pobliski kompleks biurowy. To pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze ze spalin samochodowych w projekcie komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są firma Górażdże Cement oraz Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak działa taki chodnik? Beton z domieszką tlenku tytanu wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Dzięki promieniom słonecznym na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się – informuje wykonawca.

Pomiary wypadły pozytywnie. Wykazały, że stężenie dwutlenku azotu zmniejszyło się w tym miejscu o 30%, a może być jeszcze lepiej. W warunkach laboratoryjnych uzyskiwano nawet 70-procentowe wyniki. Przedstawiciele firmy Skanska deklarują, że wokół kompleksu Generation Park powstanie docelowo plac z „zielonego” betonu o powierzchni boiska piłkarskiego.

Czytaj więcej na: auto-swiat.pl

Dodaj komentarz