fbpx

Łukasz Łagożny z Sanoka zdobył Koronę Ziemi

Łukasz Łagożny jest pierwszym mieszkańcem Podkarpacia, który zdobył dziewięć najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.

Ostatni szczyt który potrzebny był polskiemu himalaiście, aby mieć wszystkie zdobyte w Koronie Ziemi, to Masyw Vinsona na Antarktydzie, na który wszedł 27 grudnia o godzinie 15:20.

Góry to obcowanie z dziką i często surową naturą, oraz możliwość sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Jest to walka z napotkanymi przeciwnościami, a czasem z samym sobą, gdzie nagrodą jest zdobyty szczyt i przezwyciężenie własnych słabości. Góry są pasją i można o nich wiele mówić, ale żeby prawdziwie mówić musimy je sami poznać, nie wystarczy przeczytać kilka książek – mówi Łukasz Łagożny w wywiadzie dla portalu korsosanockie.pl.

Urodzony w 1981 roku Łukasz Łagożny, rozpoczął swoją przygodę ze zdobywaniem Korony Ziemi blisko 10 lat temu. Jego pierwszym szczytem był Elbrus na Kaukazie (5642 m n.p.m.).  Kolejne to Aconcagua w Andach (6962 m n. p. m.) oraz Mont Blanc w Alpach (4807 m n.p.m.). Denali, który wcześniej kojarzono z nazwą McKinley (6194 m n.p.m.) najwyższy szczyt Ameryki Północnej został zdobyty przez sanoczanina w 2013 roku, po czym pokonał Kilimandżaro w Afryce (5895m n.p.m.). Później rzucił wyzwanie dwóm azjatyckim szczytom, czyli Chan Tengri w górach Tienszan (7010m n.p.m.) i Pik Lenina w Pamirze (7134m n.p.m.). Kolejnymi zwycięskimi podejściami były wspinaczki w Australii i Oceanii – Górę Kościuszki (2228 m n.p.m) i Puncak Jaya (4884m. n.p.m). W poprzednim roku jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia zdobył Mount Everest (8848m n.p.m.).

Źródło: korsosanockie.pl, nowiny24.pl, sanok.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz