fbpx

Bądź jak chwast – ważna życiowa porada od 102-letniej malarki

Trudy Smith od zawsze marzyła o zostaniu malarką, jednak po raz pierwszy wzięła do ręki pędzel dopiero mając 85 lat.

Teraz 102-latka, pani Smith mówi, że to połączenie samotności, jak i nowo odkrytej wolności, dało jej odwagę, by zacząć podążać za swoją pasją po śmierci swojego męża.

“Od zawsze chciałam malować” – mówi. – “Jednak nigdy się za to nie zabrałam, bo mój mąż to krytykował. Trochę mi to zajęło, ale nagle zdałam sobie sprawę, że wolność to wspaniałe uczucie. Możesz mówić co chcesz, robić co chcesz, i myśleć tak, jak ci się podoba.”

Niektóre z najnowszych dzieł pani Smith, od kolorowych malowideł abstrakcyjnych po krajobrazy, pojawią się na wystawie miejscowego domu kultury dla seniorów w Eaton, mieście w zachodniej Australii.

Kobieta przyznaje, że zorganizowanie tej wystawy wymagało od niej wiele pracy, ale niekoniecznie cieszy się na zainteresowanie jej osobą.

“Nieszczególnie podoba mi się perspektywa poznawania nowych ludzi i rozmawiania o moich pracach” – powiedziała.

Wszystkie jej obrazy są spontaniczne, nieplanowane.

“Wiem, że niektórzy artyści boją się pustego płótna” – mówi. – “Ja lubię na nie patrzeć, i po jakimś czasie oczami wyobraźni widzę, co namaluję.”

Trudy Smith od zawsze marzyła o zostaniu malarką, jednak nie było to życie, jakie popierał jej tata, który był lekarzem.

“Byłam takim trochę odmieńcem” – wspomina.

Postrzegała samą siebie jako swego rodzaju chwast, rosnący w samym środku rodziny, i teraz zachęca inne “czarne owce”, by to zaakceptowały.

“Bądź chwastem – wtedy będziesz mógł dopasować się do każdego miejsca” – radzi.

Pani Smith spędza większość swojego czasu malując na tyłach domu. Pytana o to, jak utrzymuje tak dobrą kondycję i zdrowie, odpowiada, że tak naprawdę to żaden sekret. Zamiast tego radzi, by po prostu dać wszystkiemu szansę, nawet jeśli oznacza to chwycenie pędzla malarskiego w podeszłym wieku.

“Czasami w życiu będziesz się zastanawiać, czy powinieneś coś zrobić – przeprowadzić się, pobrać, mieć kolejne dziecko” – wyjaśnia. – “Zawsze, kiedy nachodzą mnie takie wątpliwości, odpowiedź brzmi: tak.”

 

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: abc.net.au

 

Dodaj komentarz