fbpx

4000 płyt CD do muzykoterapii trafiło do Szpitala w Vancouver na oddział oparzeń

Brian Thompson, kolekcjoner płyt. Photograph by: NICK PROCAYLO , PNG

Co może zrobić facet, który posiada cztery tysiące płyt CD? Pomóc komuś, mówi terapeutka muzykoterapii Gemma Isaac.

To właśnie wydarzyło się kiedy  Brian Thompson miłośnik muzyki i kolekcjoner płyt, spakował pewnego dnia swoją ogromną kolekcję, zbieraną przez 23 lata od 1990 roku, i wysłał ją do Szpitala Vancouver General Hospital, gdzie Isaac będzie wykorzystywać ją w swojej

pracy.

Mamy dowody poparte naukowymi badaniami, że u pacjentów którzy słuchają określonej muzyki obniża się poziom stresu i zostaje zminimalizowana reakcja na ból – mówi Issac.

 

Muzyka naprawdę pomaga nie tylko w leczeniu farmakologicznym ciała, ale wspomaga również leczenie emocjonalne i duchowe u kogoś kto doświadcza traumy. To proste. Leczenie muzyką jest efektywne i nie ma skutków ubocznych tak jak leki.

Program muzykoterapii – tak jak oddział oparzeń, na którym funkcjonuje – otrzymuje środki z funduszu strażaków B.C. Professional Firefighters Burn Fund i innych darowizn publicznych. Isaac mówi, że nie ma dużo dodatkowych pieniędzy na kupno muzyki, chociaż jest łatwo dostępna w internecie.

 

Płyty kompaktowe są uważane za przestarzałą technologię – i trudno je nawet rozdać za darmo, jak zauważył Thompson, szukając dwa lata nowego domu dla swojej kolekcji. Ale pacjenci oddziału oparzeń mogą ich słuchać w łóżku dzięki poprzedniej darowiźnie – 24 odtwarzaczom z funkcją CD, radia, MP3 i iPhona.

 

Muzyka pomaga odwrócić uwagę poparzonych pacjentów od bólu przy zabiegach chirurgicznych i bolesnych procedurach, w których opatrunki są regularnie wymieniane w celu oczyszczenia rany, a martwa tkanka usuwana, mówi Isaac.

Muzykoterapia stymuluje także mózg po ciężkich urazach i pomaga budować nowe ścieżki neuronowe, pomagając w powrocie do zdrowia.

 

Thompsona, który jest konsultantem muzycznym, bloggerem, podcasterem i instruktorem biznesu w Langara College,  zapytano dlaczego zdobył się na taki gest – Dlaczego mam być określany przez swój dobytek? Wolę być określony przez swoje uczynki – odpowiedział z uśmiechem.

 

Źródło: http://www.vancouversun.com/health/head+burn+unit+music+therapy/8785000/story.html

 

Dobre Wiadomości

 

Dodaj komentarz