fbpx

Niektórzy matematycy uważają, że wszechświat może być świadomy

Naukowcy stawiają na osobliwy model, który próbuje ilościowo określić i zmierzyć świadomość.

Ów model, znany jako Teoria Zintegrowanej Informacji (ang. Integrated Information Theory; IIT) od dawna wzbudza kontrowersje, ponieważ zawiera pewne zdumiewające założenie. Zastosowana w odniesieniu do rzeczy nieożywionych, takich jak maszyny, cząstki subatomowe, a nawet cały wszechświat, zakłada, że one również doświadczają świadomości, donosi magazyn „New Scientist”.

„To mógłby być początek naukowej rewolucji” – powiedział w wywiadzie matematyk z Munich Centre for Mathematical Philosophy, Johannes Kleiner.

IIT opiera się na wartości zwanej phi, która symbolizuje wzajemne połączenia węzła, niezależnie od tego, czy chodzi o obszar w mózgu, zespół obwodów elektrycznych, czy też atom. Ta wartość symbolizuje poziom świadomości danego węzła. Na przykład kora mózgowa ma wysoką wartość, ponieważ zawiera gęstą gromadę neuronów o dużej liczbie wzajemnych połączeń.

Jednak kiedy po raz pierwszy zaprezentowano tę teorię, obliczenie wartości phi było niewiarygodnie skomplikowane. „New Scientist” donosi, że kiedyś obliczenie phi ludzkiego mózgu zajęłoby dłużej, niż istnieje wszechświat, jednak artykuł naukowy opracowany przez twórców IIT, aktualnie oczekujący na wzajemną ocenę, podejmuje próbę uproszczenia tego procesu w znacznym stopniu.

Wielu pracowników naukowych nadal nie jest przekonana co do słuszności IIT, po części z powodu jej złożoności, jednak głównie ze względu na jej dalekosiężne implikacje dla świadomego wszechświata.

„Myślę, że matematycy mogą nam pomóc zrozumieć neurologiczne podstawy świadomości w mózgu, i być może nawet i świadomości maszyny, jednak to nieuchronnie coś pominie: odczuwaną, wewnętrzną jakość doświadczenia” – powiedziała w wywiadzie z „New Scientist” Susan Schneider, filozof i kognitywistka z Uniwersytetu Connecticut.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: futurism.com

 

Dodaj komentarz