fbpx

Potężne klify, turkusowy ocean i lato w środku zimy

Potężne klify, turkusowy ocean, malownicze zatoczki, formacje z lawy, latarnia morska, słońce i temperatury jak latem. Gdzie? Dowiedz się, gdzie jest Punta de Teno i dlaczego polecam te okolice.

  1. Dlaczego Punta de Teno?

Punta de Teno to najbardziej wysunięty na zachód punkt Teneryfy, jednej z Wysp Kanaryjskich. Jest to też jedno z wielu miejsc na wyspie,  które mnie ponownie zauroczyło. W sumie, to trudno znaleźć na Teneryfie miejsca mało atrakcyjne czy po prostu brzydkie. Nie ma takich adresów:) Tak to tutaj wygląda – co miejsce,  to piękniej.

Cała Teneryfa jest zjawiskowa i ma mnóstwo przepięknych miejscówek, które trzeba zobaczyć.

Dlaczego zdecydowałam się tu przyjechać? Mija właśnie drugi miesiąc mojego pobytu na Teneryfie, ale niebawem opuszczam wyspę i płynę promem na sąsiednią La Gomerę. Na koniec mojego pobytu chciałam bardzo zobaczyć jeszcze inne miejsce z listy must-see i pomyślałam o punkcie Teno.

2. Choroba lokomocyjna

Dzięki moim kontaktom z dziewczynami, które tak jak ja, postanowiły tutaj przezimować, udało się zorganizowac fajny 4 osobowy wypad do tej części wyspy. Jedna z cyfrowych nomadek była w posiadaniu samochodu z wypożyczalni, zatem po zrzuceniu się na paliwo wycieczka okazała się śmiesznie tania.

Aby dojechać z południa Teneryfy i okolic Adeje, gdzie mieszkałam, do Punta de Teno, a konkretnie do Buena Vista del Norte, trzeba się przebić przez wysokie góry. To oznacza, że trasa wiedzie serpentynami w górę, a potem w dół. Aviomarin albo coś podobnego może sie przydać. Ponoć bardzo skuteczne przy chorobie lokomocyjnej okazują sie też niektóre olejki eteryczne. Niedawno dowiedziałam sie też, że jeśli jest ci niedobrze podczas jazdy samochodem, możesz zacząć śpiewać. Praca przeponą redukuje nieprzyjemne odczucia związane z rozszalałym błędnikiem, zmianą wysokości i zawirowań na drodze.

3. Jak dojechać?

Dojazd jest banalnie prosty – wystarczy dojechać do miasteczka Buenavista del Norte, zostawić auto na parkingu obok przystanku autobusowego i wsiąść w zielony autobus Titsy, który zawiezie Cię pod sam ocean na Punta de Teno. Autobusy kursują co 60 minut, o pełnej godzinie. Przejazd w jedną stronę kosztuje 1 euro, ale pamiętaj – musisz mieć kartę Titsa z doładowaniem, bo na Teneryfie gotówką w autobusach nie można płacić. Na sąsiedniej La Gomerze – owszem.

Punta de Teno słynie z latarni morskiej (do której obecnie niestety nie da się wejść), przedziwnych formacji utworzonych przez lawę oraz widoku na olbrzymie klify Los Gigantes. Aktualnie  nie można tam dojechać własnym pojazdem, ponieważ droga otwarta jest tylko dla autobusów i samochodów służbowych należących do osób, które tu pracują lub mają na tym terenie swoje uprawy lub nieruchomości.

Miejsce jest osobliwe,  a droga, która tu prowadzi, przypomina podróż …samolotem! Wiedzie stromym klifem serpentynami, skąd ze względu na wysokość, roztaczają się widoki jak z lotu ptaka. Dla osób, które cierpią na lęk wysokości lub chorobę lokomocyjną,podróż może okazać się wyzwaniem. Jednak ta zajmuje zaledwie kilka minut, a krajobrazy naprawdę rekompensują wszystko.

4. Co zobaczyć?

Po dotarciu na miejsce trzeba koniecznie pospacerować po okolicy i zajrzeć do każdego zaułka. Jeśli pogoda dopisze, a tak było w moim przypadku, należy koniecznie wskoczyć do oceanu, żeby popływać! Tutejsza mała zatoczka sprawia, że woda jest przyjemnie rześka, ale nie  lodowata i w upalny dzień jest wspaniałym zwieńczeniem wycieczki.

W drodze powrotnej aż się prosi wstąpić do równie urokliwego Garachico, miasteczka nad oceanem, u podnóża ogromnych gór. Garachico  w roku 1706 zostało kompletnie zniszczone przez wulkan Trevejo. Dziś, oczywiście odbudowane, zaprasza swoją piękną architekturą i cieszy oko scenerią.

ocean

ocean
Droga z Punta de Teno

 

ocean
Formacje z lawy na Punta de Teno

 

ocean
W oddali potężne klify Los Gigantes

 

ocean
Punta de Teno

Pozdrawiam i zapraszam na bloga.

Autorka: Agata

Możesz śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Dodaj komentarz