fbpx

Do lasu zamiast do sklepu? W USA powstał ogólnodostępny „las żywności”

Władze miasta Brown Mills w Atlancie przekazały teren, na którym powstał ogólnodostępny ogród ze świeżymi i warzywami i owocami. Posadzono w nim ponad 2500 gatunków roślin.

Czym jest „las żywności”?

Innowacyjna inicjatywa nazwana „lasem żywności” polega na obsadzeniu specjalnie do tego wyznaczonego terenu roślinami, które spotkalibyśmy naturalnie w danym ekosystemie. Idea ta opiera się na dwóch założeniach: tworzeniu organicznego ogrodu, gdzie główną rolę odgrywają procesy naturalne, oraz na agroleśnictwie – rolnictwie, które integruje drzewa i krzewy do produkcji żywności, a przy okazji jest odporne na zmiany warunków atmosferycznych.

Lasy żywności nie są nową inicjatywą, taką formę rolnictwa stosowano już w innych miejscach na ziemi.  Jednak las w Brown Mills jest największym do tej pory takim terenem w Stanach Zjednoczonych.

Dobro środowiska i zdrowie mieszkańców

Las żywności w Brown Mills powstał na terenie dawnej farmy orzechów pekan i jest odpowiedzią władz miasta na problem mieszkańców, którzy często nie mają dostępu do świeżego jedzenia, głównie ze względu na pustynny klimat Atlanty. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych informuje, że około 125 tysięcy osób zamieszkujących te tereny ma ograniczony dostęp do pożywienia ze względu na brak żyznej gleby i niewystarczającej ilości sklepów spożywczych ze świeżą żywnością. Dzięki ogólnodostępnej przestrzeni mieszkańcy mają na wyciągnięcie ręki dostęp do świeżych owoców i warzyw. Wybierać mogą aż z 2500 gatunków roślin.

Dodatkowo teren leśny sprzyja rekreacji i wypoczynkowi, a cała inicjatywa została rozszerzona o projekty edukacyjne, takie jak szkolenia i warsztaty rolnicze organizowane na terenie lasu żywności. Takich lasów jak ten w Brown Mills z roku na rok powstaje w USA coraz więcej.

Źródło: edition.cnn.com

Dodaj komentarz