fbpx

5 podziemnych inspiracji podróżniczych. Jest polski akcent

Podróże to moja pasja. Ciągle szukam inspiracji podróżniczych. Dziś będę …pod ziemią 🙂 No może nie fizycznie i dosłownie, ale przedstawię podziemne miejsca, które zaskakują.

Odkąd pamiętam, zawsze gdzieś mnie  ‘nosiło’. Najpierw bliżej, kiedy stać mnie było tylko na krótkie wypady do sąsiednich miejsc. Potem nieco dalej i drożej. Najdalej dotarłam do Nowej Zelandii, ale nie postawiłam jeszcze przysłowiowej kropki nad i.

Jako włóczykij i autorka bloga najczęściej umieszczam relacje z miejsc, w których byłam, w których mieszkałam, które wywarły na mnie niezapomniane wrażenie lub czegoś nauczyły. Aktualnie przebywam na Wyspach Kanaryjskich i powiem szczerze, że jest tu na miejscu tyle atrakcji, że właściwie czuję się tu jak podczas jednej wielkiej podróży. Co oczywiście nie odbiera mi chęci do szukania kolejnych inspiracji. 

Niedawno trafiłam na bardzo interesujący artykuł, który w oryginale ukazał się w brytyjskim tabloidzie Daily Mirror, a w przekładzie na Onet Podróże. Brytyjski portal przygotował listę najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych na świecie, które znajdują się pod ziemią. Znalazł się tam też polski akcent, Kopalnia Soli w Wieliczce, co mnie akurat nie dziwi, bo uważam to miejsce za istny fenomen w skali świata. 

Kryteriami, jakimi kierowali się redaktorzy Daily Mirror, były m.in. wrażenia, jakie miejsce wywiera na zwiedzających ze względu na swoją niezwykłą historię oraz architekturę. 

Spośród 10 miejsc w artykule, ja wybrałam 5 swoich faworytów, i dzielę się nimi z Wami.

 Najciekawsze podziemne atrakcje na świecie.

  • Kopalnia soli w Wieliczce, Polska

Chyba nie ma takiej osoby w Polsce, która nie byłaby albo przynajmniej nie słyszałaby o Kopalni Soli w Wieliczce. Ja oglądałam ją wieki temu podczas wycieczki szkolnej i już wtedy, na nastolatce, która w głowie miała fiu-bździu, zrobiła ona nieziemskie wrażenie. Trudno było mi uwierzyć, że w zasadzie WSZYSTKO tam jest zrobione z soli, chociaż wcale nie wygląda:) I te żyrandole…

Różnica poziomów w Kopalni jest ogromna – pierwszy rozciąga się na głębokości 64 metrów, zaś ostatni 327 m. Jest ich w sumie 9. 

Na terenie kopalni wytyczono kilka tras, a w sumie całkowita długość chodników łącząca 3 tysiące wyrobisk to 360 km! 101 metrów pod ziemią  znajduje się największą na świecie podziemna świątynia, Kaplica św. Kingi.

inspiracji podróżniczych
Kopalnia soli w Wieliczce
  • Katakumby Paryża, Francja 

W Paryżu bywałem wielokrotnie, ale nigdy nie było mi dane dotrzeć do tego makabrycznego miejsca! Next time. Zaskakujące, że znajduje się ono w centrum miasta  w miejscu dawnego kamieniołomu i ciągnie się na przestrzeni 2 km udostępnionych zwiedzającym. W sumie samych korytarzy ciągnących się pod Paryżem jest aż 300 km! 

To tutaj w obawie przed epidemią, pod koniec XVIII w. zebrano szczątki ponad 6 mln paryżan z pobliskich cmentarzy i złożono je właśnie tu, pod ziemią, na głębokości 20 m. W katakumbach spoczęli m.in. wielcy i znani: François Rabelais, Jean de La Fontaine, Danton czy  Robespierre.

inspiracji podróżniczych
Katakumby Paryża
  • Zatopiona Cysterna w Stambule, Turcja 

I znów moja krótka wizyta w Stambule kilka lat temu nie przywiodła mnie do miejsca, o którym chcę teraz wspomnieć. Miałam wówczas raptem 17 godzin na przesiadkę w drodze z Bangkoku do Neapolu i z tego też powodu nie udało mi się zobaczyć zatopionej cysterny. 

Jest to największa  z kilkuset starożytnych cystern (sztucznych zbiorników na wodę), która nadal znajduje się pod miastem. 

Zbiornik wygląda jak potężna podziemna komnata i robi imponujące wrażenie. Do pomieszczenia o wymiarach  143 na 65 m prowadzą 52-stopniowe schody. Sklepienie cysterny jest podparte 336 marmurowymi kolumnami ustawionymi w 12 rzędach po 28 kolumn, wysokimi na 9 m i odległymi od siebie o 4,8 m. Prace archeologiczne w tym miejscu wykazały, że zostały one wykonane z różnego rodzaju marmuru, również ich styl i obróbka różnią się między sobą. 98 to kolumny korynckie, a pozostałe 238 reprezentują styl dorycki. Wygląda na to, że kolumny zostały przeniesione z innych rozbieranych bądź zrujnowanych budowli.

Cysterna od roku 1987, kiedy udostępniono ją turystom, stanowi jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji turystycznych Stambułu. 

inspiracji podróżniczych
Zatopiona Cysterna w Stambule, Turcja
  • Bunkier GO-42 , Moskwa, Rosja

Bunkier GO-42, Obiekt Państwowy Nr 42, to dawny bunkier na terenie stolicy Rosji wybudowany w 1956 r. na wypadek ataku atomowego.Jego budowę rozpoczęto w 1950 roku na rozkaz Stalina, po pojawieniu się nowej broni masowego rażenia.

Projekt okazał się dużym wyzwaniem dla budowniczych, bo przecież trzeba było w centrum Moskwy zbudować ogromną podziemną konstrukcję, nie uszkadzając przy tym miasta. Wszystko musiało też zostać utrzymane w  tajemnicy. Ziemia była wydobywana przez cztery kopalnie budowlane, które wcześniej były wykorzystywane do budowy metra. Ostatecznie w 1955 r. do wnętrza bunkra dodano stacje komunikacyjne, co zapewniło sprawne przekazywanie tajnych informacji. 

Można go zwiedzać od roku 2006 r. jako część Muzeum Zimnej Wojny. Można zejść 65 metrów w głąb ziemi i obejrzeć bunkier  wyposażony w sale konferencyjne, sale bankietowe i ekskluzywne pomieszczenia do gier interaktywnych, gdzie często odbywają się prezentacje, wystawy, imprezy firmowe, a nawet koncerty. Zdając się na wyobraźnię, łatwo tu odtworzyć czasy, kiedy świat znajdował się na skraju wojny nuklearnej.

Nigdy nie byłam w Rosji, miałam tylko kilkugodzinną przesiadkę w Moskwie w drodze z Bangkoku do Warszawy, ale byłam wtedy w strefie tranzytowej, więc się nie liczy 🙂 Może kiedyś i tu zawitam…

bunkier w Moskwie
  • Jaskinie Ajanta  i Ellora, Indie

Na koniec Indie, w których nigdy nie byłam i nie wiem, czy kiedykolwiek będę, jednak z podziwem oglądam cuda architektoniczne znajdujące się w tym regionie świata.

Ellora to unikalny zespół 34 wykutych w bazaltowej skale świątyń. 17 z nich to świątynie hinduskie, 12 to buddyjskie, a pięć to świątynie dżinijskie.

Cały zespół skalnych świątyń z Ellory w roku 1983 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ok. 100 km od Ellory znajduje się Ajanta, czyli około 30 wykutych w skale jaskiń buddyjskich, które pochodzą z okresu od II w.p.n.e. e do około 480 roku p.n.e. Powszechnie uznano je za arcydzieło  buddyjskiej sztuki i od 1983 figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

inspiracji podróżniczych
Jaskinie Ajanta i Ellora

A Wy gdzie chcielibyście pojechać w pierwszej kolejności?

Źródła: Daily Mirror,  Onet Podróże

 

Autorka tekstu: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno – o podróżach i życiowych zmianach

Zerknij też na Nigdy za późno na Facebooku

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka.

 

 

 

Dodaj komentarz