fbpx

Odnaleziono kamienną mapę sprzed 4 tys. lat. Jest wykonana w 3D

Kamienna mapa ma wymiary 2 na 1,5 m. Jest to płyta, na której są wyrzeźbione linie i okręgi. Żłobienia są odwzorowaniem ukształtowania terenu – sieci rzek oraz wzniesień. Archeolodzy zastanawiają się teraz, jaki teren odwzorowuje oraz kto i dlaczego ją zniszczył.

Świat dowiedział się o kamiennej płycie z Saint-Belec w 1900 roku, kiedy francuski archeolog Paul du Châtellier wykopał ją podczas archeologicznych badań kurhanu. Prawdopodobnie była ścianą grobu pochówku z wczesnej epoki kamienia. Obfita dekoracja rzeźbiarska przypominająca mapę skierowana była do wnętrza grobu. Płyta jest uszkodzona.

Mapa pamięciowa

Do ostatniej dekady XX wieku znalezisko przechowywane było w piwnicy pobliskiego zamku, gdzie odnaleziono je ponownie w 2014 roku i poddano szczegółowym badaniom. Archeolodzy użyli współczesnych narzędzi geolokalizacyjnych i ustalili, że przedstawione na kompozycji linie i okręgi w znacznym stopniu odpowiadają ukształtowaniu terenu i sieci rzeki Odet w Bretanii na zachodzie Francji.

Obszar mapy obejmuje ok. 30 km wzdłuż koryta rzeki. Rzecz jasna mapy tego typu niekoniecznie zachowują obiektywne relacje odległości, ponieważ istotna jest ważność obiektów – konkretnych wzgórz czy dróg. Płaskorzeźba datowana jest na czas między 2150 a 1600 rok przed Chrystusem, co czyni obiekt najstarszą na świecie mapą zidentyfikowanego terenu.

Dodaj komentarz