fbpx

Wzrost czytelnictwa w pandemii. Dzieci uciekają w literaturę

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały wzrost czytelnictwa w pandemii. Umiejętności czytania i pisania poprawiły się, a dzieci podobno sięgają po trudniejsze książki i radzą sobie z izolacją zagłębiając się w literaturze. 

Ze względu na zamknięcie szkół podczas lockdownu, znacznie więcej uczniów znów zaczęło czerpać przyjemność z czytania – spośród 56 procent ankietowanych młodych ludzi 24 procent stwierdziło, że lubi czytać, a 32 procent przyznało, że czyta bardzo dużo.

Podczas pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii, „Jedno z nas kłamie” autorstwa Karen M. McManus oraz „Harry Potter i Wiezień Azkabanu “J. K Rowling znalazły się w rankingu ulubionych książek, odpowiednio dla uczniów szkół średnich i szkół podstawowych.

W dużym badaniu, przeprowadzonym przez firmę Renaissance Learning, dostawcę usług edukacyjnych, przeanalizowano nawyki czytelnicze ponad 1,1 miliona uczniów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w tym 46 722 szkockich młodych ludzi. Badanie wykazało, że umiejętności czytania poprawiły się podczas lockdownów, a wiele dzieci podjęło się czytania książek dłuższych i o większym stopniu trudności.

Doroczne badanie umiejętności czytania i pisania National Literacy Trust przeprowadzone na 4141 uczniów w Wielkiej Brytanii wykazało, że czytanie dla przyjemności spadło na początku 2020 roku i odnotowano najniższy poziom przyjemności z czytania.

Sytuacja zmieniła się drastycznie, gdy podczas lockdownu troje na pięcioro dzieci twierdziło, że czytanie poprawiało ich samopoczucie. Ponad jedna trzecia stwierdziła również, że czytanie pomogło im, gdy czuli się smutni, ponieważ nie mogli spotkać się z przyjaciółmi ani rodziną. W szczególności dzieci ze szkół podstawowych poprawiły swój poziom czytania, skupiając się na bardziej wymagających tekstach.

Dyrektor Renaissance Learning, John Moore powiedział:

„Lockdown okazał się wyzwaniem dla wielu dzieci, zwłaszcza gdy szkoły były zamknięte i nie mogły one korzystać z bibliotek szkolnych ani spotkać się z przyjaciółmi. Świadomość, że czytanie naprawdę pomogło młodszym dzieciom poczuć się lepiej podczas pandemii, jest bardzo zachęcająca. To obiecujące, że kiedy uczniowie mieli do wyboru książki, wielu wybrało ich trudniejszą wersję, która być może pozwoliła na więcej *eskapizmu”.

*eskapizm – ucieczka od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji i wyobrażeń.

Wzrost czytelnictwa w pandemii    Wzrost czytelnictwa w pandemii

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz