fbpx

Rozstanie. 10 cennych rad jak zrobić to dobrze

Z pewnością każdy z nas przeżył je nie raz. Bardzo możliwe, że sam byłeś osobą, która zdecydowała się zakończyć związek. A może myślisz o tym właśnie teraz? Rozstanie nie musi być traumatycznym przeżyciem. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze.

Kilka lat temu w powszechnym slangu pojawiło się nowe określenie na kończenie związków – „ghosting” – czyli nagłe znikanie. „Ghosting” oznacza kończenie relacji miłosnej za pomocą SMS-a, telefonu, mailowo czy listownie, czasami bez słów. Ta tendencja rośnie z roku na rok i dotyczy osób wszystkich pokoleń – choć bywa najczęstszym zjawiskiem wśród osób młodych, które wychowywały się na codziennym dostępie o technologii i social mediów.

Zdaniem psychologów „ghosting” zyskał na sile dzięki możliwościom oferowanym przez świat – możliwościom zarówno technologicznym jak i łatwo dostępnej zmiany. W końcu wystarczy założyć „Tindera” i kilkukrotnie kliknąć zdjęcie osoby, która nam się podoba, aby rozpocząć randkowanie. I tak samo można „odklikać” znajomość. Niestety, takie kończenie relacji ma swoje smutne konsekwencje – u osoby, która została porzucona może powodować zaburzenia emocjonalne, traumę, czy poczucie niewiedzy. Druga osoba z kolei pogłębia w sobie poczucie braku odpowiedzialności za cokolwiek, a tym samym unika „kary” – czyli możliwości doświadczenia trudnych, choć jakże ważnych emocji w związku z zerwaniem.

Oto porady sugerowane przez psychologów, które pomogą ci zakończyć relację w zdrowy i konstruktywny sposób.

  1. Weź pełną odpowiedzialność za zerwanie – nie szukaj powodów do rozstania u drugiej osoby. To twoja decyzja.
  2. Jeśli podjąłeś decyzję o rozstaniu umów się z partnerem w bezpiecznym, ale neutralnym miejscu. Nie zrywaj przez telefon czy mail. Nie oznajmiaj o rozstaniu w miejscu publicznym.
  3. Bądź szczery z drugą osobą. Powiedz co jest powodem twojej decyzji.
  4. Nie stosuj frazesów typu: „Zawsze będę cię kochał”, „To nie twoja wina, to ja”, „Zostaniemy przyjaciółmi”. Są nieautentyczne i wynikają z potrzeby zdjęcia ciężaru w trudnej chwili. Najczęściej jednak nie mają pokrycia w rzeczywistości.
  5. Nie zagłębiaj się w szczegóły – podczas rozstania nie ma konieczności drobiazgowego analizowania co poszło nie tak. To nie pomaga.
  6. Bądź konsekwentny i nie dawaj drugiej stronie nadziei na powrót. To powoduje niejasne sytuacje i większy ból emocjonalny w przypadku zawiedzionych oczekiwań po stronie byłego partnera.
  7. Podziękuj za wspólny czas. Powiedz partnerowi co w nim lubisz i co dostrzegasz dobrego ze wspólnej drogi. W końcu każdy z was czegoś się nauczył.
  8. Jeśli partner zdecyduje, że nie chce cię widzieć, nie polemizuj. Uszanuj decyzję. Możliwe, że potrzebuje czasu na to, by poukładać emocje po rozstaniu. Nie dzwoń i nie pisz do partnera po rozstaniu – to z powoduje uczuciowy zamęt.
  9. Zawsze wypowiadaj się o byłym partnerze z życzliwością. Nigdy nie mów o nim źle osobom postronnym – nie angażuj też w zerwanie osób trzecich.
  10. Pozwól sobie na płacz i ból emocjonalny. Ciężar zakończenia związku dotyka każdej ze stron. Daj sobie czas na „żałobę” po stracie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz