fbpx

Kolejne odkrycie fal grawitacyjnych

maxresdefault

Naukowcy z amerykańskiego obserwatorium LIGO poinformowali, że po raz drugi wykryli fale grawitacyjne pochodzące z kolizji dwóch czarnych dziur. Przypomnijmy, że 11 lutego bieżącego roku tym samym fizykom udało się potwierdzić po raz pierwszy ich istnienie.

Same pomiary dokonano 14 września 2015 roku. Wtedy dotarły do Ziemi fale grawitacyjne pochodzące od zderzenia dwóch czarnych dziur o masach 29 i 36 mas Słońca, w efekcie którego powstała pojedyncza czarna dziura o 62 masach Słońca. Brakująca masa została przekształcona w fale grawitacyjne.

Istnienie takich fal przewidział Albert Einstein dokładnie sto lat temu, w swojej pracy z 1916 roku, ale do tej pory były na nie tylko pośrednie dowody. Teraz mamy pewność, że one istnieją! Otwierają się przed nami tym samym nowe możliwości obserwacji zjawisk zachodzących w całym Wszechświecie.

Wczoraj, w trakcie trwania 228 konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w San Diego w Kalifornii, naukowcy z projektów LIGO i Virgo ogłosili kolejne odkrycie. Udało się bowiem zarejestrować fale grawitacyjne od następnego zderzenia dwóch czarnych dziur.

timthumb.php

 

Czytaj więcej na greekweek.pl

Autor tekstu: Filip Greekowski

Dodaj komentarz