fbpx

Zrób coś dobrego – małe akty dobroci zmieniają świat

Szczery uśmiech, miłe słowo, niewielki datek czy przytrzymanie drzwi — codzienność daje nam mnóstwo okazji do zrobienia czegoś dobrego dla innych.
Inspirujące historie

W 2010 roku młoda Amerykanka Hanna Brencher zaczęła pisać czułe listy do nieznanych. Zostawiała je w miejscach publicznych, a jej pełne życzliwości teksty poprawiały nastrój setkom znajdujących je ludzi. Po dziewięciu latach założona przez nią organizacja More Love Letters skupia ponad 20 tysięcy wolontariuszy kierujących dobre słowo do nieznajomych na całym świecie.

Pod koniec lat 50. minionego wieku w Polsce swoją postawą zaskoczył Maciej Zimiński – nauczyciel, który poprawiał rzeczywistość i pokazywał, co potrafi człowiek. Działał w ukryciu, pozostawiał jedynie ślad, bilet albo kartkę, z odciśnięta w atramencie dłonią. Jako redaktor popularnego w PRL-u czasopisma “Świat Młodych”, w setkach tysięcy dzieciaków rozbudzał chęć pomagania. Zorganizowana przez niego akcja “Niewidzialna ręka” miała na celu niesienie pomocy osobom starszym, chorym i wszystkim, którzy jej potrzebowali.

Maleńkie akty dobroci – do stosowania na co dzień

Uczestnicy akcji “Niewidzialna ręka” pokazują, że różne są motywacje, które kierują czyniącymi dobro, różne sposoby, w jakie można pomagać. Tym, co łączy je wszystkie, jest wiara, że wielkie zmiany zaczynają się od jednostek, a maleńkie akty dobroci mogą nadać światu nowy, lepszy kształt. Warto spróbować już dzisiaj. Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać:

1. Uśmiechnij się do świata.

Włoski reżyser Carlo Mazzacurati często powtarza w wywiadach frazę przypisywaną filozofowi Filonowi z Aleksandrii: “Każdy, kogo spotykasz, jest w trakcie walki, o której nic nie wiesz. Bądź uprzejmy, zawsze”.

2. Przekaż darowiznę.

Zamiast kupować kolejną kawę, wpłać drobny datek na konto instytucji charytatywnej, organizacji pozarządowej czy hospicjum.

3. Rozejrzyj się wokół.

Może starsza sąsiadka potrzebuje pomocy w dźwiganiu zakupów na wysokie piętro. Albo znajoma z dwójką małych dzieci doceniłaby, gdyby ktoś zabrał je na chwilę na plac zabaw.

4. Zauważ najbliższych.

Czasem ci, z którymi spędzamy najwięcej czasu — rodzina, współpracownicy, przyjaciele — otrzymują od nas najmniej uwagi. Kiedy ostatni raz pytałeś o samopoczucie koleżankę z działu albo zadzwoniłeś w ciągu dnia do rodziców, tak po prostu, by zapytać, co słychać?

5. Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych.

Namów znajomych do przekazania książek dla pacjentów szpitala albo zorganizuj urodzinową zbiórkę na Facebooku, zachęcając do wpłat pieniężnych na cele charytatywne.

6. Zatrzymuj się.

Wszyscy pędzimy, a pomaganie wymaga nierzadko chwili przystopowania — czy jest to pomoc kierowcy, któremu pękła opona, czy zmiana osobistych planów, by wysłuchać przyjaciółki w potrzebie.

7. Dziel się wiedzą.

Podziel się wiedzą, doświadczeniem, dobrymi emocjami. Pokaż babci, jak korzystać z poczty elektronicznej, a koleżance z pracy, jak radzić sobie z tremą przed ważną prezentacją.

8. Praw komplementy i udzielaj publicznych pochwał.

Głośne wyrażenie podziwu czy wdzięczności sprawi, że druga osoba poczuje się doceniona, mocniejsza, radośniejsza.

9. Oddawaj krew.

Gest ten ratuje życie, a dodatkowo przysługuje ci dzień wolny.

10. Słuchaj, by zrozumieć.

Poznaj perspektywę drugiej osoby. W dyskusji nie dąż za wszelką cenę do przekonania jej do swoich racji, ale zaangażuj się w pełni w zrozumienie i próbę akceptacji.

2 thoughts on “Zrób coś dobrego – małe akty dobroci zmieniają świat

Dodaj komentarz