fbpx

Badania: Mózgi ojców zmniejszają się po narodzinach pierwszego dziecka

Według badań przeprowadzonych przez hiszpańskich i amerykańskich naukowców, u ojców, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, dochodzi do zmniejszenia objętości kory mózgowej. Choćta informacja może wydawać się niepokojąca, w rzeczywistości jest bardzo pozytywna i świadczy o przygotowaniu organizmu do bycia rodzicem.

Z badania opublikowanego w wydawanym przez wydawnictwo Uniwersytetu Oksfordzkiego piśmie Cerebral Cortex wynika, że u mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami, może dojść do skurczenia się mózgu.

Pierwsze prace naukowe w tym zakresie zostały powstały już w 2016. Wówczas badacze z holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie dowiedli, że po urodzeniu dziecka zmienia się architektura mózgu kobiety, w obszarach zaangażowanych w przetwarzanie sygnałów społecznych.

Teraz naukowcy z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych wykazali, że podobne zmiany zachodzą u mężczyzn.

Zmniejszona kora mózgowa

Według nowych badań, u mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami, objętość kory mózgowej zmniejszyła się od jednego do dwóch procent. Zmiany nastąpiły w obszarach, które są powiązane z rodzicielską troską.

Choć informacja może wydawać się negatywna, w rzeczywistości może wpływać na udoskonalenie pracy mózgu. Według naukowców zmiana sprawia, że kontakt z dzieckiem jest bardziej intensywny i naturalny.

Aby przeanalizować zmiany w mózgu, badacze porównali wyniki badań z rezonansu magnetycznego u 40 mężczyzn, z których 20 pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, 20 z Hiszpanii. Ich wyniki porównano z 17 mężczyznami w Hiszpanii, którzy nie mają dzieci. Ojcowie z Hiszpanii przechodzili badanie mózgu przed zajściem w ciążę swoich partnerek, a następnie kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. W Stanach Zjednoczonych skany rezonansu wykonywano w czasie ciąży partnerek, a następnie w siódmym lub ósmym miesiącu po urodzeniu dziecka.

Wyniki badania, po przeanalizowaniu z badaniem mężczyzn, którzy nie mają dzieci, wskazywały na plastyczność mózgu i “nakładające się na siebie trendy redukcji objętości kory mózgowej”, w obszarze odpowiedzialnym za zrozumienie społeczne.

Naukowcy podsumowali swoje analizy stwierdzeniem, że nie tylko organizmy kobiet przystosowują się do zmian związanych z nadejściem dziecka. Dotyczy to również mężczyzn, dlatego sprawują ważną rolę w życiu swoich potomków.

Źródło: sciencealert.com

Dodaj komentarz