fbpx

Tabletka “dzień po” w Polsce – jak dostać receptę? Gdzie można szukać pomocy w Internecie?

W Polsce nie może być od ręki kupiona tabletka „dzień po”, gdyż do jej zakupu konieczna jest wystawiona przez lekarza e-recepta. Nie zawsze jednak mamy możliwość umówienia się od ręki na wizytę stacjonarną do lekarza, aby otrzymać e-receptę. W tej sytuacji pomoc znaleźć można w sieci, gdyż e-receptę wystawić może lekarz online. Jak ją otrzymać?

Czym są tabletki „dzień po” i jak je kupić?

Antykoncepcja awaryjna, zwana też antykoncepcją ratunkową lub tabletkami „po”, to rodzaj środków hormonalnych, które przyjmowane są w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Tabletki „dzień po” mają za zadanie nie dopuścić do ciąży, a można to osiągnąć poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji. Przesunięcie w czasie uwolnienia komórki jajowej znaczenie zmniejsza ryzyko tego, że plemniki „zdążą” ją zapłodnić, zanim obumrą. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej, gdyż jej działanie dotyczy przede wszystkim momentu owulacji – po etapie implantacji jest już nieskuteczna.

Tabletki „dzień po” nie powinny być stosowane jako podstawowa metoda antykoncepcyjna i należy przyjmować je jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Mogą sprawdzić się, kiedy stosowana antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiedzie, a poza tym znajdują zastosowanie przy współżyciu bez zabezpieczenia. Nie należy jednak z tabletek „dzień po” korzystać zbyt często, a ich zakup możliwy jest wyłącznie w aptece.

Recepta online na tabletkę „dzień po”

Nie wystarczy udać się do apteki po antykoncepcję awaryjną, by móc ją kupić, gdyż tabletka „dzień po” w Polsce sprzedawana jest wyłącznie z przepisu lekarza. To, czy tabletka „dzień po” jest na receptę, tłumaczone jest bezpieczeństwem kobiety i przeciwdziałaniem nadużyciom, gdyż wcześniej lekarz musi sprawdzić ewentualne przeciwwskazania do stosowania przez pacjentkę tego środka. Biorąc pod uwagę, co to tabletka „dzień po” i jak działa, ważne jest jej rozsądne przyjmowanie, czyli stosowanie rzadko i w uzasadnionych przypadkach, a przede wszystkim jedynie przez kobiety niemające przeciwwskazań. Receptę na tabletkę „dzień po” wystawić może nie tylko lekarz przyjmujący stacjonarnie, ale też za pośrednictwem portali medycznych: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.

Aby otrzymać receptę online na antykoncepcję awaryjną, należy przede wszystkim uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Dokument ten zastępuje tradycyjny wywiad ustny z lekarzem i pozwala specjaliście poznać stan zdrowia pacjentki i jej historię medyczną. Dane te są potrzebne, aby lekarz mógł wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej przez daną kobietę. Jeśli pacjentka ma przeciwwskazania, e-recepta nie będzie mogła być jej wystawiona. Jeśli natomiast brak jest przeciwwskazań medycznych, lekarz wystawi kobiecie niezwłocznie e-receptę, którą to będzie można następnie zrealizować w aptece.

Jak zrealizować receptę online na tabletkę „dzień po”?

Jeśli już pacjentce zostanie przez lekarza przepisana tabletka „dzień po”, można udać się do apteki, aby ją zrealizować. Sposób realizacji e-recept wystawianych przez Internet nie różni się od sposobu realizacji e-recept wystawianych stacjonarnie. Aby móc wykupić tabletkę „dzień po”, należy:

  • Podać otrzymany SMS-em czterocyfrowy kod e-recepty, a następnie podyktować farmaceucie swój numer PESEL.
  • Okazać kod kreskowy e-recepty, który znaleźć można na jej wydruku informacyjnym. Wydruk informacyjny e-recepty można natomiast znaleźć w załączniku otrzymanej wiadomości e-mail lub w IKP.

Dodaj komentarz