fbpx

Samica orangutana nie potrafiła karmić piersią. Nauczyła się, patrząc na karmiącą kobietę

Podczas gdy obserwowała mnie i zwracała uwagę na moje oczy podczas karmienia, zdawałam sobie sprawę, że wie, co mam na myśli — opowiada Whitlee Turner, pracownik zoo w Wirginii, która nauczyła Zoey, samicę orangutana, jak karmić swoje potomstwo piersią. Pracownicy zoo są zdania, że Zoey nie posiadała naturalnego instynktu matczynego, gdyż straciła rodziców w wieku zaledwie dziewięciu miesięcy.

Po urodzeniu pierwszego potomka orangutanicy Zoey, pracownicy Metro Richmond Zoo w Chesterfield, Wirginia, zauważyli, że nie karmi ona swojego dziecka piersią. Musieli więc interweniować, ratując życie małego samca o imieniu Taavi.

Gdy Zoey zaszła w ciążę po raz drugi, zespół zoo zaczął poszukiwać metod, aby nauczyć ją karmienia piersią swojego młodego. Pomysł zaangażowania ludzkiej matki w proces nauczania wyszedł od jednej z weterynarek opiekujących się zwierzętami w zoo. Weterynarz poprosił Whitlee Turner, pracownicę zoo, która karmiła piersią swoje dziecko, Caleba, o pokazanie orangutanicy, jak to zrobić.

Inicjatywa okazała się bardzo udana. “Zoey nauczyła się właściwego karmienia młodego w ciągu jednego dnia i od tego czasu odpowiednio się nim opiekuje” – mówi Turner. Drugie dziecko Zoey, samiec urodzony w grudniu 2022 roku, nie ma jeszcze imienia. “Gdy wszedłem do wybiegu, nie czułem żadnego zakłopotania. Chciałem, aby Zoey dokładnie wszystko zobaczyła” – wyznaje pracownik zoo w nagraniu udostępnionym przez CNN.

Orangutanica Zoey z dzieckiem
Lekcje dla orangutanów

Turner przyznała, że była zdeterminowana, aby pomóc Zoey, ponieważ na początku sama również doświadczyła trudności związanych z karmieniem piersią. Jak wyglądał proces nauki? “Chciałam, aby Zoey dobrze widziała mojego syna Caleba podczas karmienia. Wskazywałam palcem na mojego synka, a następnie na Zoey, pokazując jej sutki” – opowiada Turner. “Z pewnością udało nam się stworzyć specjalną więź, ponieważ matki się wzajemnie wspierają i pomagają. Gdy patrzyła mi w oczy w trakcie karmienia, wiedziałam, że wie, o co mi chodzi” – dodała.

Inna pracownica zoo używając pluszowych zabawek demonstrowała również orangutanom, jak należy nosić małe dzieci. “To wpłynęło na zachowanie całej grupy” – mówi Turner, zauważając między innymi, że ojciec potomstwa Zoey “jako ojciec i partner stał się bardziej troskliwy”. “To niesamowite, jak teraz wygląda cała sytuacja” – dodała Turner.

Zoey nie wykazywała instynktu macierzyńskiego

“Orangutanica Zoey nie posiadała instynktu matczynego, gdyż została osierocona w wieku zaledwie dziewięciu miesięcy po niespodziewanej śmierci swojej matki” – mówi Jessica Gring z Metro Richmond Zoo, cytowana przez ABC News. To właśnie w tym zoo Zoey przyszła na świat, dorastała i urodziła dwójkę swoich potomków.

Źródło: CNN, ABC News

Dodaj komentarz