fbpx

PKP Intercity oferuje darmowe bilety. Kto może skorzystać?

Po odwołaniu podwyżki cen na początku roku, PKP Intercity stara się odbudować zaufanie klientów. Już od 1 czerwca niektórzy pasażerowie będą mieli możliwość podróżowania bezpłatnie. Czy wiesz, kto będzie mógł skorzystać z tej propozycji?

Bieżący rok rozpoczął się niezbyt korzystnie dla osób korzystających z PKP Intercity. Już w pierwszym tygodniu przewoźnik ogłosił znaczne podwyżki cen biletów. Stawki za przejazd pociągami Express InterCity Premium (EIP) wzrosły o 17,8%, Express InterCity (EIC) o 17,4% i pociągami Twoje Linie Kolejowe (TLK) o 11,8%. Po raz pierwszy od siedmiu lat doszło także do zmiany cen Kart Intercity, które umożliwiają nieograniczone podróże pociągami PKP Intercity na wybranej trasie.

– W porównaniu do stycznia 2022 roku, cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity – zaznaczali przedstawiciele PKP Intercity.

Ceny za podróż pociągiem Pendolino wzrosły tak bardzo po noworocznej podwyżce, że pasażerowie musieli płacić co najmniej 400 złotych za bilet w drugiej klasie. Dla pierwszej klasy, koszty dosięgły nawet około 600 złotych. Jednak po silnej reakcji społeczeństwa, PKP Intercity postanowiło wycofać nowe ceny, które miały obowiązywać od 11 stycznia.

– Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poziomu sprzed 11 stycznia – podkreślał przewoźnik na początku lutego.

PKP Intercity, po kontrowersyjnej próbie podwyżki cen biletów na początku roku, z której ostatecznie zrezygnowało, teraz dąży do odbudowy wizerunku. Z myślą o nadchodzącym Dniu Dziecka, przygotowało specjalną ofertę dla najmłodszych podróżników i ich opiekunów. W dniu 1 czerwca dzieci i młodzież do 16 roku życia mają możliwość skorzystania z darmowego przejazdu w drugiej klasie, na każdej trasie, na terenie całego kraju.

Darmowe bilety można nabyć w kasach biletowych lub bezpośrednio od konduktora. Wyjątkiem są pociągi EIP, popularnie zwane Pendolino, gdzie bilety można zdobyć wyłącznie w kasach biletowych. Istotne jest, aby podczas podróży dziecko miało ze sobą dokument potwierdzający wiek, jak legitymację szkolną, dowód osobisty, paszport czy książeczkę zdrowia. W przeciwnym razie rodzic lub opiekun może zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

– Bezpłatne podróże w drugiej klasie możliwe są za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek dziecka, który należy okazać podczas kontroli biletów. Może to być dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna, a nawet książeczka zdrowia – czytamy na stronie PKP Intercity.

Dodaj komentarz