fbpx

Rośliny o zapachu coli lub cebuli – trwa akcja „Aromatyczny Botaniczny” w Ogrodzie Botanicznym UW

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego trwa wydarzenie o nazwie „Aromatyczny Botaniczny”, podczas którego zwiedzający mogą doświadczyć niecodziennych zapachów roślin. Przykładowo, bazylia o zapachu coli lub cebuli może okazać się zaskakującym odkryciem — mówi Dorota Szubierajska, kuratorka działu roślin ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym UW.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego jest usytuowany przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie, tuż obok Łazienek Królewskich. W ramach „Aromatycznego Botanicznego” prowadzone są różne działania, takie jak wykłady, spacery i warsztaty, które skupiają się na tematyce komunikacji roślin za pomocą zapachu. Obecnie, na terenie ogrodu, zwiedzający mogą cieszyć się intensywnymi zapachami kwitnących roślin, takich jak lilaki, azalie, rododendrony, lunarie czy bodziszki.

„Maj w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie jest okresem wyjątkowym. Jest mnóstwo roślin, które teraz kwitną, przekwitają albo będą kwitnąć, a do tego roztaczają zapachy. Są lilaki, miesięcznice, za chwile będą kwitły jaśminowce, azalie” – powiedziała w rozmowie z PAP.PL Dorota Szubierajska, kuratorka działu roślin ozdobnych, leczniczych, użytkowych i rosarium Ogrodu Botanicznego UW.

Szubierajska zaznaczyła, że zarówno wiosna, jak i lato, obfitują w wiele zapachowych niespodzianek. „Przygotowujemy rabatę zapachową, na której będą rosnąć niespotykane rośliny ozdobne i użytkowe o unikalnych zapachach. Na przykład, będzie tam bazylia w ośmiu różnych odmianach, w tym o zapachu fiołków, a także dekoracyjne pelargonie” – dodała.

Wkrótce ze szklarni roślin użytkowych do ogrodu będą przenoszone rośliny o nietypowych zapachach. „Może nas zaskoczyć na przykład bazylia o aromacie coli lub cebuli. Fascynujące są także geranium, czyli pelargonie – ich kwiaty może nie są tak okazałe jak u popularnych pelargonii balkonowych, ale liście oczarowują swoją wonią. Te rośliny nie tylko stanowią ozdobę, ale także służą jako fantastyczne dodatki do potraw czy orzeźwiających lemoniad” – podsumowała Szubierajska.

Od 15 maja, w weekendy między godziną 13.00 a 14.00, istnieje możliwość udania się na zapachowy spacer z edukatorami, którzy przeprowadzą wycieczkę po tematycznych szklarniach.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z trzech najstarszych centrów naukowych tego rodzaju w Polsce. Założony w 1818 roku na terenie Ogrodów Królewskich w Łazienkach, zawdzięcza swoje istnienie staraniom profesora botaniki, Michała Szuberta. W 1916 roku ogród przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Warszawskiego. Ośrodek ten koncentruje swoją działalność na badaniach naukowych i edukacji.

Dodaj komentarz