fbpx

Szwecja zniesienie pod koniec września większość restrykcji

Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem szwedzki rząd zapowiedział we wtorek zniesienie pod koniec września większości restrykcji. Powodem decyzji  jest wysoka liczba zaszczepionych osób oraz niewielkie obciążenie służby zdrowia.

Jak poinformowała minister ds. socjalnych Lena Hallengren, 29 września przestaną obowiązywać limity zgromadzeń, ograniczenia w lokalach gastronomicznych, a także zalecenie o pracy zdalnej.

— Nasze społeczeństwo znajduje się w nowej, lepszej sytuacji — tłumaczyła decyzję na spotkaniu z prasą Hallengren, powołując się na wysoki odsetek osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. W Szwecji 81 proc. dorosłych przyjęło co najmniej jedną dawkę, a ponad 70 proc. dwie.

— Program szczepień przynosi rezultaty. Mamy najniższe liczby zgonów w związku z Covid-19 w Europie — podkreślił Hallengren dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Sytuacja w Szwecji

W Szwecji rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, ale w przeciwieństwie do poprzednich fal wzrost jest niewielki. Od piątku odnotowano 2924 przypadki Covid-19. W szpitalach na oddziałach covidowych leczonych jest 260 pacjentów, a na intensywnej terapii – 57. Oznacza to niewielkie obciążenie służby zdrowia.

Wciąż pozostanie rekomendacja o utrzymaniu higieny i pozostaniu w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

Dodaj komentarz