fbpx

Książka wróciła do biblioteki po niemal 100 latach

Do Biblioteki Publicznej St. Helena w Kalifornii wrócił egzemplarz książki “Historia Stanów Zjednoczonych” (“A History of the United States”), który został wypożyczony niemal 100 lat wcześniej. Dzięki polityce zwrotów zainicjowanej cztery lata temu mężczyzna, który ją przyniósł, nie musiał płacić żadnej grzywny. W tym momencie pracownicy biblioteki starają się odtworzyć historię tego egzemplarza.

Pracownicy Biblioteki Publicznej w St. Helena podzielili się w piątek niecodziennym wydarzeniem. “Jak to wspaniałe! 96 lat temu ktoś pożyczył tę książkę z naszej biblioteki. To dowodzi, że nigdy nie jest za późno, aby zwrócić lekturę” – napisano w mediach społecznościowych. Szczegóły tego niezwykle opóźnionego zwrotu zostały opisane we wtorek przez portal Sky News.

Przyniesiony do Biblioteki Publicznej St. Helena w zeszłym tygodniu egzemplarz “A History of the United States” jest dziełem amerykańskiego historyka Bensona Lossinga. Najprawdopodobniej książka ta została wydana w 1881 roku. Wewnątrz znaleziono notatki informujące, że “książka może być wypożyczona na dwa tygodnie”, a “za jej zgubienie lub wszelkie uszkodzenia należy zapłacić”. Początkowy termin zwrotu tej książki minął dokładnie 27 lutego 1927 roku.

Książka wraca do biblioteki po prawie 100 latach

Człowiek, który zwrócił książkę po 96 latach opóźnienia, nie podał bibliotekarzom informacji o tym, jak książka dostała się w jego ręce, ani nie ujawnił swojej tożsamości. Na początku personel biblioteki nie zdawał sobie sprawy z faktu, że został im zwrócony tak wiekowy egzemplarz  — wyznała w rozmowie z kanałem CBS13 dyrektorka biblioteki Chris Krieden. Teraz jednak spekulują, że zwrócony tom mógł być jednym z 540 książek, które były częścią pierwotnej kolekcji biblioteki, kiedy otworzyła ona swoje drzwi w 1892 roku.

Portal Sky News zauważył, że mimo niemal stuletniego opóźnienia, mężczyzna nie musiał zapłacić żadnej kary za zatrzymanie książki, ponieważ St. Helena Public Library zrezygnowała z kar w 2019 roku, kiedy wdrożono nową politykę zwrotów. Gdyby stare zasady wciąż obowiązywały, za każdy dzień opóźnienia naliczano by 5 centów kary, co przekładałoby się na łączną karę wynoszącą 1765 dolarów po ponad 35 tysiącach dni.

Źródło: Sky News, CBS13

Dodaj komentarz