Największy polski satelita, EagleEye, został wyniesiony na orbitę
Największy polski satelita, EagleEye, został umieszczony na orbicie okołoziemskiej z bazy Vandenberg w Kalifornii za pomocą rakiety Falcon-9, w ramach misji Transporter-11, realizowanej przez firmę SpaceX.
Dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN, podkreślał wcześniej, że dzięki EagleEye Polska uzyska niezależny dostęp do zdjęć Ziemi o wysokiej rozdzielczości, które mogą mieć szerokie zastosowania, od rolnictwa po analizę ruchów wojskowych.
Zdjęcia pozyskiwane dzięki EagleEye będą charakteryzować się niezwykle wysoką rozdzielczością, sięgającą 1 metra na piksel, i będą wykonywane zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym. To pierwszy polski satelita wyposażony w tak duży teleskop, co czyni go pionierskim projektem na krajowej scenie kosmicznej. Zastosowania tych zdjęć mogą obejmować szerokie spektrum działań, od monitoringu środowiska po zastosowania militarno-obronne.
EagleEye ma potencjał, by wprowadzić Polskę do grona nielicznych krajów, które są w stanie tworzyć zaawansowane systemy kosmiczne na potrzeby zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, w tym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dotychczas jedynie osiem europejskich podmiotów zademonstrowało zdolność do budowy i testowania w przestrzeni kosmicznej satelitów ważących przynajmniej 50 kg.
Budowa EagleEye była wyzwaniem, ponieważ wymagała opracowania technologii niemal od zera. Dr Barciński zaznacza, że informacje na temat budowy satelitów są ściśle strzeżone, zwłaszcza przez wojsko, a przemysł dzieli się nimi jedynie w ograniczonym zakresie, ujawniając ogólne możliwości urządzeń, ale nie szczegóły ich konstrukcji. W związku z tym większość technologii musiała być opracowana samodzielnie.
Za realizację projektu odpowiadało konsorcjum trzech podmiotów. Liderem projektu była firma Creotech Instruments S.A., która zajęła się budową platformy satelitarnej, na której montowane są wszystkie inne urządzenia. Firma Scanway S.A. skonstruowała teleskop, który będzie wykonywał obserwacje Ziemi. Centrum Badań Kosmicznych PAN dostarczyło komputer teleskopu oraz opracowało algorytmy sterujące satelitą.