fbpx

Jan-Krzysztof Duda awansował do ćwierćfinału MŚ w szachach błyskawicznych w Nowym Yorku

Jan-Krzysztof Duda, zdobywając 9,5 punktu w 13 rundach po pierwszym dniu z 7. lokaty, awansował do ćwierćfinału mistrzostw świata w szachach błyskawicznych w Nowym Jorku. Najlepsza z Polek, Aleksandra Malcewska, uplasowała się na 12. pozycji – zdobywając 7,5 punktu w 11 partiach.

Jan-Krzysztof Duda powalczy o strefę medalową MŚ

Rywalizacja o tytuł mistrza świata w blitzu odbywa się w nowym, dwufazowym formacie. Pierwszego dnia rozegrano klasyczny turniej systemem szwajcarskim na dystansie 13 rund w grupie open oraz 11 wśród kobiet, z tempem trzy minuty plus dwie sekundy. Najlepsza ósemka zawodników i zawodniczek wywalczyła awans do wtorkowej fazy pucharowej. W ćwierćfinale, półfinale i finale uczestnicy rozegrają mecze składające się z czterech partii.

Przeciwnikiem Dudy w 1/4 finału będzie sklasyfikowany na drugim miejscu po pierwszym dniu, z identycznym dorobkiem punktowym, Amerykanin Fabiano Caruana.

W ścisłej ósemce znaleźli się również: grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi, broniący tytułu Norweg Magnus Carlsen, Amerykanin Wesley So, reprezentant Francji Alireza Firouzja, Amerykanin Hans Niemann oraz Rosjanin Wołodar Murzin (FIDE), który przed dwoma dniami wywalczył w Nowym Jorku mistrzostwo w szachach szybkich – wszyscy z dorobkiem 9,5 pkt.

Duda, wicemistrz świata w blitzu z Sankt Petersburga (2018) i Warszawy (2021), odniósł w poniedziałek na Wall Street siedem zwycięstw, zanotował pięć remisów i poniósł jedną porażkę.

Po trzech wygranych w czwartej, piątej i szóstej rundzie, m.in. nad Javokhirem Sindarowem z Uzbekistanu, na którym zrewanżował się za niedawną przegraną w szachach szybkich, oraz nad wicemistrzem tej odmiany, Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem (FIDE), arcymistrz z Wieliczki znalazł się tuż za półmetkiem w czołowej ósemce, dającej awans do 1/4 finału. Zajmował wtedy piąte miejsce, wyprzedzając minimalnie broniącego tytułu Magnusa Carlsena (obaj mieli po 5 pkt). Norweg, po osiągnięciu porozumienia z FIDE w sprawie ubioru, nie wycofał się z turnieju (wystąpił w dżinsach, niebieskiej marynarce i granatowej koszuli).

Remisy w kolejnych starciach z Hindusem Arjunem Erigaisim i Amerykaninem Niemannem utrzymały Polaka w ćwierćfinale. Jednak pierwsza tego dnia porażka – w dziewiątej rundzie przeciwko Francuzowi Firouzji – zepchnęła go na 21. pozycję (6 pkt). Odrabianie strat Duda zaczął od zwycięstwa nad Hindusem Chithambaramem Aravinthem, po czym zremisował z Amerykaninem Jefferym Xiongiem i okazał się lepszy od Borysa Gelfanda z Izraela, byłego pretendenta do tytułu mistrza świata.

Przed ostatnią, 14. rundą Polak zajmował dziesiątą lokatę z 8,5 pkt. Wyprzedzało go ośmiu szachistów mających po 9 oraz reprezentant USA Levon Aronian z identycznym dorobkiem. To właśnie z urodzonym w Armenii arcymistrzem Duda musiał się zmierzyć czarnymi figurami na koniec dnia. Cztery szybkie remisy konkurentów oznaczały, że tylko wygrana dawała realną szansę na miejsce w najlepszej ósemce.

Najwyżej sklasyfikowany w rankingu szachista z Polski zwyciężył, dzięki czemu w dodatkowym rankingu wyprzedził trzech przeciwników, którzy również zakończyli zmagania z 9,5 pkt, podtrzymując swoje aspiracje do zdobycia trzeciego w karierze medalu MŚ w blitzu. W grupie open wystąpiło łącznie 188 szachistów.

Wśród kobiet, po 11 rundach, do ćwierćfinału zakwalifikowały się: Rameshbabu Vaishali z Indii – 9,5 pkt, Tingjie Lei z Chin – 8,5, a także grające pod flagą FIDE Rosjanki Kateryna Łachnno i Walentina Gunina, Chinka Wenjun Ju, Amerykanka Carissa Yip, Bibisara Assaubayeva z Uzbekistanu i kolejna reprezentantka Chin Jiner Zhu – każda z dorobkiem 8 pkt.

Z pozostałych reprezentantek Polski Klaudia Kulon, z 7 punktami, zakończyła rywalizację na 23. miejscu, Alina Kaszlinska była 36. (6,5 pkt), Alicja Śliwicka 43. (6), Oliwia Kiołbasa 50. (5,5), a Liwia Jarocka 87. (4) w gronie 108 zawodniczek.

Dodaj komentarz