fbpx

Kosmiczny sukces Polaków. Weźmiemy udział w projekcie nowych wahadłowców

Firma Sener Polska jest jedną z pięciu europejskich firm, które podpisały umowę ze Sierra Nevada Corporation – dostarczą tej amerykańskiej firmie system dokowania dla nowej generacji wahadłowców Dream Chaser. W 2022 roku ma ona zrealizować swoją pierwszą misję dla NASA – na pokładzie wahadłowca dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK).

– Jesteśmy bardzo dumni, bo to bardzo rzadki przypadek, kiedy amerykańska firma wybiera europejskiego partnera – mówi Aleksandra Bukała, dyrektor generalna Sener Polska.

Jest szansa, że ze stworzonego przez polskich inżynierów rozwiązania skorzystają nie tylko Amerykanie i ich Dream Chaser.

– Załogowe loty w kosmos powoli znów nabierają tempa, włączają się w nie kolejne państwa i firmy. To zwiększa zapotrzebowanie na ustandaryzowany system dokowania – tłumaczy szefowa Sener Polska.

Projekt jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Rządy krajów, z których pochodzą firmy tworzące konsorcjum, zdecydowały się doinwestować go poprzez składkę członkowską do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Produkcję kolejnych sztuk mechanizmu dokującego Sener sfinansuje już w ramach umowy czysto komercyjnej.

Sener zaprosi do współpracy inne firmy (lub instytucje) z Polski – powierzy im produkcję niektórych elementów mechanizmu – przekaże około 40 proc. wartości swojej części projektu.

Więcej na: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz