fbpx

Kortyzol – cichy zabójca, z którym musi żyć każdy. Sprawdź co jeść, żeby mieć go pod kontrolą

Bezsenność, rozdrażnienie, a w końcu depresja- to tylko nieliczne ze skutków zbyt wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie człowieka. Jego nadmiar zabija po cichu. Widocznym gołym okiem objawem jest to, że skutecznie uniemożliwia utratę wagi. Co zrobić, aby bronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami jego nadprodukcji?

Trochę przyjaciel, trochę wróg

Jest to o jeden z hormonów w organizmie ludzkim. Wytwarzają go nadnercza. Jego działanie porównywane jest do wpływu adrenaliny. Kortyzol to niezbędny elementem gospodarki hormonalnej organizmu, ponieważ utrzymuje nas w gotowości do podjęcia walki z ewentualnym zagrożeniem np. w postaci stanu zapalnego. Jednak, gdy jego poziom jest zbyt wysoki pojawia się szereg dokuczliwych dolegliwości.  Ma działanie przeciwzapalne i antyhistaminowe, dlatego stosuje się go w leczeniu schorzeń zapalnych i alergii. Jest składnikiem leków sterydowych.

Niestety medykamenty tego typu mają wiele skutków ubocznych, właśnie w związku z obecnym w ich składzie kortyzolem, m.in. powodują upośledzenie pracy układu limfatycznego. Osoby je przyjmujące uskarżają się na obrzęki i trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Co cię czeka, gdy jest go za dużo?

Pacjenci, u których stwierdzono nadprodukcję kortyzolu cierpią z powodu zaburzeń metabolizmu (nadwaga i zatrzymanie wody w organizmie), zaburzeń nastroju, bezsenności i depresji. Ich odporność jest wyraźnie obniżona. Podwyższony poziom tego hormonu utrzymuje człowieka w poczuciu ciągłego stresu, ponieważ substancja ta podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca. To konkretne oddziaływanie na organizm staje się przeszkodą w uspokojeniu nerwów oraz wyciszeniu się. Kortyzol skutecznie utrudnia, a nawet uniemożliwia zasypianie i odpoczynek.

Trzymaj nerwy i kortyzol na wodzy

W życiu większości z nas kontakty i relacje z bliskimi są niezwykle ważne. Obecność przychylnych nam osób działa kojąco, a zatem pomaga w zmniejszaniu negatywnych skutków obecności kortyzolu w organizmie. W walce z nadprogramową produkcją tego hormonu świetnie sprawdza się także aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu. Ważne jest także, aby unikać sytuacji generujących nadmiar bodźców. Oprócz wyżej wymienionych poziom kortyzolu reguluje także odpowiednie odżywianie.

Co jeść, żeby ujarzmić szalejące hormony?

  1. Wśród pokarmów regulujących poziom kortyzolu w organizmie lekarze i dietetycy wymieniają produkty bogate w kwasy Omega 3 i 6, EPH, DHA, ALA. Substancje te obecne są w rybach zimnowodnych, których reprezentantkami są m.in. sardynki, sardele i łososie, ale nie tylko. Dobroczynne składniki zawarte są także w oleju lnianym, słonecznikowym oraz tym wytworzonym z konopi.
  2. Kolejnymi spośród obniżających pozom kortyzolu są polifenole i przeciwutleniacze obecne w nasionach lnu i orzechach włoskich. Te produkty czynią bardziej efektywną pracę neuroprzekaźników i narządów, które produkują hormony. Poziom stresu obniżają także pestki dyni.
  3. Do wyboru do koloru jedz je śmiało, bo kortyzol nie lubi warzyw. Marchew, pietruszka, buraki i boćwina, karczochy, szpinak, sałata oraz wiele innych skutecznie obniżają jego poziom w organizmie.
  4. Jeśli chodzi o owoce, są one niezbędną częścią zrównoważonej diety nie tylko ze względu na witaminy. Awokado, morele, gruszki, jagody i jabłka mają wpływ na obniżanie poziomu hormonu- zabójcy w ciele ludzkim. Podwyższony kortyzol zwalczaj także cytrusy, które mogą być dodawane niemal do wszystkiego. Te egzotyczne owoce świetnie nadają się do mięs, ryb oraz sałatek. Zawierają składniki alkalizujące oraz pozwalają na pozbycie się z orgiazmu toksyn.
  5. Białka i aminokwasy zawarte w jajkach to kopalnie składników odżywczych. Ich przyjmowanie pozwala zredukować stres. Jeśli ograniczysz przy tym spożycie węglowodanów z pewnością zaczniesz gubić też zbędne kg.
  6. Czekolada, ale tylko gorzka lub w postaci nieodtłuszczonego kakao, to nie tylko źródło magnezu, ale istny rozweselacz.
  7. Niedoceniona i nieoceniona w walce z nadmierną produkcją kortyzolu jest również wątróbka wołowa. Żelazo, cynk i mnóstwo innych substancji odżywczych w niej obecnych reguluje produkcję potrzebnych, ale niebezpiecznych hormonów. Dodatkowo jest bogata w witaminę A, zatem jej spożywanie wspomaga przyswajanie związków obecnych w warzywach oraz poprawia stan cery, włosów i paznokci.
  8. Jednym z najbardziej zaskakujących produktów na liście są kiszonki i produkty poddane fermentacji. W walce ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu sprzymierzeńcami są: kiszone warzywa, kwaśne mleko, kefiry. Bezpośrednio wpływają one na pracę nadnerczy odpowiedzialnych za produkcję kortyzolu.
  9. Przyprawy nie tylko nadają potrawom smaku i charakteru. Dodatki takie jak: imbir, kurkuma, sól morska, czosnek, rozmaryn, sezam, dziurawiec i pokrzywa jednoczą się w walce z nadprodukcją kortyzolu, a dzięki nim twoje potrawy kuszą aromatami.

Zbilansowane posiłki zawierające wyżej wymienione produkty mają wręcz zbawienny wpływ na obarczony nadprodukcją kortyzolu organizm. Jednak w rzeczywistości powinny znajdować się w diecie każdego z nas, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze skutkami podwyższonego poziomu hormonu produkowanego przez nadnercza. Dietę tę wdrożyć można w ramach profilaktyki, jeszcze zanim podstępny i cichy zabójca zacznie psuć nastrój i pustoszyć organizm.

W temacie kortyzolu i sposobów jego wyrównania polecamy książkę Lukasa McGregora – Hypoadrenia

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: sekrety-zdrowia.pl

Dodaj komentarz