fbpx

Myśli są jak chmury na bezkresnym niebie, czyli nie wierz w to, co myślisz

Budda, Freud, Murphy, Byron Katie, Tolle, Kabat-Zinn. Choć wszyscy różnili się miejscem urodzenia, mieli inne doświadczenia i sposób nauczania, to ostatecznie każdy z nich podkreślał to samo – myśli są jedynie projekcją umysłu. To, jak widzisz świat i jakich emocji doświadczasz zależy w głównej mierze od twoich myśli.

 

Wszystko jest projekcją naszego umysłu. Nie wierzysz? Wystarczy, że postawisz obok siebie dwie osoby i pokażesz im to samo dzieło sztuki. Gdy zapytasz każdą z osobna o wrażenie, jest niemal pewne, że odpowiedzą w inny sposób. Ba! Może nawet okazać się, że dwie osoby zobaczyły zupełnie różne rzeczy. Po prostu postrzegana przez nas rzeczywistość uwarunkowana jest poprzez nasze myśli, doświadczenie i wiarę.

Nie bez wpływu pozotaje na nas też nasze dzieciństwo, miejsce i czas dorastania, geny, życiowe doświadczenie czy towarzystwo, w którym się obracaliśmy. Budda mówił o tym już 2,5 tys. lat temu. Podchwyciła to również psychologia i psychoanaliza. Zdaniem Zygmunta Freuda każdy z nas w nieświadomy sposób projektuje własne uczucia na inne osoby. Umieszczamy na zewnątrz to, co czujemy w środku. Inni ludzie stają się wówczas formą zwierciadła, na którym wyświetlają się nasze osobiste stany psychiczne.

I choć jest to wiedza powszechna, podczas standardowej edukacji wciąż się to pomija. A przecieżo ile łatwiej żyłoby się, gdybyśmy potrafili odsiewać fakty od opinii. Byłoby mniej nieporozumień, więcej głębokich relacji, a przede wszystkim sami czzulibyśmy się ze sobą lepiej. W końcu to właśnie nasze myśli najczęściej doprowadzają do nas uczucia niemocy i depresji.

O zjawisku podważania prawdziwości własnych myśli mówią również współcześni nauczyciele, tacy jak Joseeph Murphy, Byron Katie, Eckhart Tolle, czy Jon Kabat-Zinn. Każdy z nich daje również skuteczne narzędzia pozwalające pomóc sobie samym.

Joseph Murphy twierdzi, że podświadomość uwierzy we wszystko, co jej się powtórzy. Ten duchowny radził więc, by świadomie wpływać na to, aby nasze myśli były życzliwe i optymistyczne – a pomóc miały w tym codziennie wykonnywane afirmacje. Byron Katie prowadzi warsztaty pod nazwą „The Work” – jej metody można również wykorzystywać we własnym zaciszu domowym, bo są proste i skuteczne – polegają na zadawaniu sobie czterech pytań. Eckart Tolle kieruje naszą świadomość ku teraźniejszości i radzi, byśmy poszerzyli własną perspektywę. Jon Kabat-Zinn zachęca, by każdego dnia wykonywać krótkie i proste medytacje mindfulness. Dzięki stałej praktyce jednej z wybranych metod nauczymy się nie wierzyć myślom, lecz zaczniemy je traktować jak chmury na niebie.

Niezależnie jaką metodę wybierzesz, ważne aby z tobą rezonowała. Najważniejsza jednak jest rzetelna wiedza. Książki każdego z powyższych autorów znajdziesz w polskich księgarnaich. Byron Katie, Eckhart Tolle i Jon Kabat-Zinn posiadają również własne strony, na których udostępniają darmowe materiały edukacyjne.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

 

Dodaj komentarz