fbpx

Vans – buty dla sportowców, które nosi cały świat

Vans to kultowa marka, której główne produkty to obuwie, odzież i akcesoria. To jednak buty sprawiły, że firma zyskała światowy rozgłos. Znana początkowo w środowisku sportowym, szybko stała się marką, której buty błyskawicznie przeniknęły w świat mody ulicznej. Jak rozwijała się firma Vans?

Obuwie dedykowane profesjonalistom

Początki marki Vans sięgają roku 1966, kiedy w słonecznej Kalifornii Paul Van Doren zaczął zajmować się sprzedażą butów wraz z trzema wspólnikami. Firmę nazwano Van Doren Rubber Company, która nawiązywała do wulkanizowanej podeszwy o wysokiej trwałości. Właściciel od początku miał silnie zdefiniowaną grupę odbiorców – jego buty dedykowano przede wszystkim skateboardzistom.

Bardzo szybko dostrzeżono potencjał ukryty w obuwiu. Już na początku lat 70. buty nosili nie tylko wielbiciele jazdy na deskorolce, lecz także zwolennicy ponadczasowej wygody. Obuwie stało się prawdziwym hitem w sportowym środowisku. Wykazywały doskonałą przyczepność do deski, pozwalając na wykonywanie skomplikowanych tricków. Rok 1975 okazał się przełomowy dla marki. W sprzedaży pojawił się model Vans Era z antypoślizgową podeszwą, wywołując niemały zachwyt Kalifornijczyków.

Rosnąca sprzedaż sprawiła, że firma mogła rozwijać swoją linię obuwia. Wkrótce po debiucie kultowego modelu Era firma Vans otworzyła kolejne punkty stacjonarne, tym razem na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Nieustanna dbałość o detale

Każdy kolejny model obuwia Vans był lepszą wersją tych, które były już w sprzedaży. Tym razem linię produkcyjną opuściły buty z wyższą cholewką, które miały za zadanie chronić kostki deskorolkarzy przed urazami i otarciami. Wprowadzono także charakterystyczny ozdobnik w formie czarnego paska, który obiega cały brzeg obuwia. W niektórych butach pojawia się skórzany panel, który skutecznie przedłuża trwałość, umożliwiając intensywne użytkowanie.

Prawdziwym hitem był moment, kiedy Sean Penn założył buty Vans pracując nad scenami do filmu “Beztroskie lata w Ridgemont High”. Ten ruch sprawił, że firma zdobyła jeszcze większy rozgłos, stając się liderem obuwia sportowego na światowym rynku.

Firma w stanie upadłości

Lata 80. okazały się niesprzyjające dla marki. Sam właściciel wycofał się z funkcji prezesa, całkowicie oddając swobodę działania swoim wspólnikom. Koszty produkcji okazały się być zbyt wysokie, i pomimo świetnych wyników sprzedaży, nie udało się uchronić przedsiębiorstwa od kłopotów finansowych. Kryzys zażegnano dopiero kilka lat później, kiedy Paul Van Doren ponownie objął stołek prezesa, obciął koszty produkcji i spłacił powstałe długi.

Od tej pory marka Vans stanowi niezmienne źródło inspiracji, produkując wielobarwne modele flagowego obuwia. Dziś to przede wszystkim buty i odzież w stylu streetwear, oferująca wzornictwo oraz jakość klasy premium. Wystarczy wspomnieć o współpracy z projektantem Karlem Lagerfeldem czy uzyskaniu pozycji jednej z najlepszych małych firm w USA (według magazynu Forbes), by wiedzieć, że marka Vans to idealne połączenie stylu i wygody.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Vans.

Dodaj komentarz