fbpx

Wynalazek studentów z Chile pozwoli wykrywać z wyprzedzeniem pożary lasów

Nagrodzony kilka dni temu wynalazek zespołu studentów prywatnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Chile (UC) opisywany przez media Ameryki Łacińskiej pozwoli wykrywać z 12-minutowym wyprzedzeniem pożary lasów – plagę wielkich kompleksów leśnych regionu.

Skadi-Lens – tak nazywa się system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia pożarem obszarów leśnych, ma pozwolić służbom gaśniczym na szybkie reagowanie. System ten, mający szanse ograniczyć pożary pustoszące wielkie obszary lasów dziewiczych od puszcz chilijskich po lasy deszczowe Brazylii. Jest on oparty na powtarzanych co 30 sekund pomiarach zanieczyszczenia atmosfery i wzrostu temperatury, których wyniki mają być przekazywane do centrali służb leśnych.

https://twitter.com/ucatolica_chile/status/1473375096207294466?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1473375096207294466%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.polsatnews.pl%2Fwiadomosc%2F2021-12-22%2Fchile-wynalazek-studentow-pozwoli-wykrywac-z-wyprzedzeniem-pozary-lasow%2FNagrodzony projekt systemu wczesnego wykrywania pożarów w masywach leśnych przewiduje rozmieszczenie w nich specjalnych sensorów połączonych z kamerami. Urządzenia te będą wysyłać sygnały alarmowe do centrali informatycznej, a jednocześnie uruchamiać lokalnie drony wyposażone w wyrzutnie płynu gaśniczego. Powinno to pozwolić na ograniczenie szerzenia się ognia zanim na miejsce dotrą samoloty i śmigłowce lotniczej straży pożarnej.

Na realizację nagrodzonego projektu Skadi-Lens Papieski Uniwersytet Katolicki wyasygnował już wstępnie znaczne środki, a sfinansowaniem projektu ma zająć się chilijskie państwo.

W samym Chile płonie co roku 116 tys. hektarów lasów.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

 

Dodaj komentarz