fbpx

Ekologiczne i superwydajne paliwo. Jego pokłady znajdują się w jądrze Ziemi

Superwydajne, ekologiczne paliwo, które w przyszłości mogłoby zasilać elektrownie termojądrowe, nie generując odpadów promieniotwórczych? Zdaniem badaczy niewielkie ilości helu-3 zasiliłoby metropolię przez rok – jego zasoby znajdują się w jądrze ziemi.

Hel a hel-3

Wnętrze Ziemi wypełnia hel, który posiada w jądrze dwa protony i dwa neutrony. Ale według nowych szacunków, w jądrze Ziemi istnieje też inna postać helu – tzw. hel-3, którego jądro składa się z dwóch protonów i tylko jednego neutronu. Do tej pory sądzono, że pokłady tego pierwiastka są na wyczerpaniu i stanowią jedynie 0,001 proc. helu w ogóle. Najnowsze teorie podważają tę wiedzę.

Zdaniem Petera Olsona z Uniwersytetu Nowego Meksyku, planeta posiada znacznie więcej ekologicznego gazu niż do tej pory sądzono. Swoje wnioski poparł licznymi obliczeniami – ich wyniki zostały opublikowane w magazynie „Geochemisty, Geophysics, Geosystems”.

Na styku płyt

Według Petera Olsona znaczne ilości helu-3 są uwalniane poprzez tarcia płyt tektonicznych – w taki sposób każdego roku do atmosfery uwalnia się ok. 2 kg helu-3. Aby zrozumieć, skąd w jądrze Ziemi wzięły się olbrzymie pokładu helu-3 Olson stworzył teorię, która potencjalnie może wyjaśni genezę gazu.

To cud natury i istotna wskazówka dotycząca historii naszej planety – wyjaśnił Peter Olson.

Według badacza nasza planeta utraciła zasoby gazu 4 miliardy lat temu – wskutek katastrofy, która dała początek Księżycowi. Aktualnie szacuje się, że jądro Ziemi zawiera od 10 teragramów do petagrama helu-3. Zakładając, że szacunki są poprawne, mogłoby to oznaczać, że Ziemia uformowała się w samym środku mgławicy słonecznej – czyli w wirującym obłoku pyłu i gazu, z którego uformował się Układ Słoneczny. Tam helu-3 było najwięcej.

Peter Olson daleki jest jednak od huraoptymizmu. Jego obliczenia zakładają wiele niepotwierdzonych potencjalności – dane o ilości gazu w jądrze bazują na komputerowych symulacjach, zatem nie można traktować ich jak faktów.

Nadal jest tu więcej zagadek niż pewników – podsumowuje Peter Olson.

 

TUTAJ poczytasz o innych rodzajach paliwa ekologicznego.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

 

 

One thought on “Ekologiczne i superwydajne paliwo. Jego pokłady znajdują się w jądrze Ziemi

Dodaj komentarz