fbpx

Stary wiadukt zamieniono w piękny park. Nie uwierzysz, jak teraz wygląda! [wideo]

Po Nowym Jorku i Paryżu Manchester stał się najnowszym miastem, które zamieniło starą infrastrukturę kolejową w “podniebny park”. Wiadukt kolejowy, którym kiedyś transportowano węgiel do Manchesteru, odrodził się jako miejski “podniebny park” inspirowany nowojorskim High Line.

Nieużywany od 1969 roku wiktoriański wiadukt Castlefield z biegiem czasu stracił swoją świetność. Tory, po których niegdyś transportowano węgiel, zarosły chwastami. W międzyczasie coraz głośniejsze stawały się apele o więcej zielonych przestrzeni w angielskim Manchesterze.

Na te głosy odpowiedziano teraz, otwierając Castlefield Viaduct Sky Park. Jest on częścią projektu National Trust’s Urban Places, który ma na celu zwiększenie dostępu do natury.

Wiadukt został zupełnie odmieniony przez kilkaset drzew i krzewów. W ciągu najbliższych 12 miesięcy mieszkańcy Manchesteru będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat parku i ukształtować jego długoterminową wizję.

Projekt parku jest ukłonem w stronę przemysłowej wiktoriańskiej architektury wiaduktu, który został zbudowany w 1892 roku przez Heenan i Froude, inżynierów, którzy pracowali nad budową wieży w Blackpool. Kształt sadzonek odzwierciedla krzywiznę mostu, a ich szerokość jest taka sama jak torów kolejowych, które kiedyś transportowały po nich towary.

Hilary McGrady, dyrektor generalny *National Trust, powiedział:

To, co kocham w tej przestrzeni, to fakt, że zawiera ona tak wiele z tego, o co chodzi w naszej pracy: otwarcie naszego wspólnego dziedzictwa dla wszystkich, tworzenie pięknych przestrzeni i zbliżanie ludzi do natury. Chodzi o stworzenie czegoś nowego dla społeczności, przy jednoczesnej ochronie symbolicznego elementu industrialnej historii.

*National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty – brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.(przyp. tłumacza)

Podobne programy są w toku w Londynie, gdzie James Corner, projektant nowojorskiej High Line, został zatrudniony do ponownego zaaranżowania nieużywanej linii kolejowej w Camden. Plany zostały przedstawione radzie miejskiej w maju.

Podobnie jak jego muza z Manhattanu, Camden Highline miałaby przebiegać wzdłuż opuszczonych wiaduktów między Kings Cross a Camden przez trzy czwarte mili.

Ten innowacyjny projekt ma potencjał, aby stać się prawdziwym atutem dla Camden i jest doskonałym przykładem zaangażowania lokalnej społeczności w realizację pomysłu i pozyskania wsparcia, aby go wprowadzić w życie – powiedział Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

Zdjęcie główne: National Trust

Źródło: Positive News

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz