fbpx

Pierwszy test do wykrycia raka. Wykonasz go w domu!

Aby obniżyć ryzyko śmierci z powodu raka i wykrywać nowotwory już we wczesnym stadium, firmy medyczne zaczynają tworzyć testy, które można wykonywać samodzielnie. W Stanach Zjednoczonych właśnie pojawił się pierwszy zestaw do wykonania go w warunkach domowych.

W sierpniu 2022 r. w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy zestaw, który ma potencjał do wykrycia nowotworów ust i gardła – Cancer Detect Test for Oral & Throat Cancer. Test przeznaczony jest dla wszystkich osób dorosłych z uwzględnieniem osób po 50. r.ż oraz czynnych i biernych palaczy.

Nie jest to jednak rodzaj testu z natychmiastowym wynikiem. W zestawie znajduje się jedynie narzędzie do pobrania śliny i tubka. Zadaniem klienta jest umieszczenie śliny w tubce i odesłanie jej pod adres laboratorium. Na miejscu pracownicy analizują RNA pod kątem zmian w komórkach ludzkich i mikrobiomie jamy ustnej i gardła. W ramach zestawu przewidziana jest również 15-minutowa konsultacja telemedyczna. Osoby, które mają pozytywny wynik testu, są proszeni o kontakt z ośrodkiem onkologicznym w celu wykonania dalszych badań.

W przypadku osób, które mają pozytywny wynik testu, ale nie mają widocznych zmian w biopsji, lekarze prawdopodobnie zdecydują się na nadzór – wyjaśnił dr Guru Banavar, dyrektor ds. technologii w Viome.

Choć Cancer Detect Test for Oral & Throat Cancer nie został jeszcze zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), już dziś można mówić o sporym sukcesie. Pierwsze badania przeprowadzone na 1175 osobach wykazały 94-proc. czułość (zdolność testu do wykrycia choroby) i 84–90-proc. swoistość (zdolność testu do wykluczenia choroby).

Czy podobne zestawy pojawią się na rynku europejskim? Czas pokaże. Test do samodzielnego przeprowadzenia w domu mógłby jednak uratować wiele tysięcy żyć. Przypomnijmy, że 2,5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce stanowią nowotwory głowy i szyi, w tym nowotwory gardła i jamy ustnej.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: WP abcZdrowie

 

 

 

Dodaj komentarz