fbpx

Radio 357 to największy w świecie medialnym projekt finansowany przez społeczność

Na początku października ubiegłego roku minęły dwa lata, odkąd byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia ogłosili w swoich mediach społecznościowych rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na rozkręcenie nowej internetowej rozgłośni: radio 357.

W trakcie noworocznego „Topu Radia 357” liczba patronów stacji przekroczyła 48 tys., co dało rozgłośni pozycję największego na świecie projektu medialnego, finansowanego przez internetową społeczność. Drugi na podium jest amerykański podcast “True Crime Obsessed” (Patreon), mający ponad 44 tys. wspierających. – Nasz cel na obecny rok to „przeskoczenie” pułapu 51 tys. patronów – deklaruje Piotr Stelmach z Radia 357.

Na piosenki, które znalazły się w ścisłej czołówce tegorocznego „Topu…”, zagłosowało ponad 13 tys. osób, oddając łącznie niemal 700 tys. głosów. W trakcie całodziennej audycji (1 stycznia) liczba patronów wspierających rozgłośnię wzrosła do 48 tys., tym samym więc przekroczyła liczbę wspierających “True Crime Obsessed” – największy projekt medialny na amerykańskiej platformie Patreon. Radio 357 jest zatem w obecnej chwili największym na świecie projektem medialnym, finansowanym przez społeczność. – Sprawdzaliśmy to kilka razy, bo trudno było uwierzyć. Ale wszystko wskazuje na to, że to społeczność Radia 357 jest tą największą „bandą pięknych wariatów”, finansujących swoje radio, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie = komentuje Piotr Stelmach z rozgłośni, dodając: – Projekt z USA depcze nam jednak po piętach i pewnie tak łatwo nie odpuszczą. Chcielibyśmy więc przeciąć spekulacje i przeskoczyć ich historyczny wynik, a było to nieco ponad 51 000 patronów. I jeśli pytacie nas o marzenie na ten rozpoczynający się rok – to właśnie takie.

Wraz z początkiem stycznia zespół Radia 357 zainicjował także kampanię “W dobrym tonie jest nas wspierać”. W jej ramach dziennikarze będą prezentowali swoje plany na 2023 rok, przekonując słuchaczy, że finansowe wsparcie ich realizacji to ważny wkład w rozwój projektu.

Teraz Radio 357 ma ponad 48,6 tys. patronów, deklarujących wpłaty na poziomie 868 tys. zł miesięcznie. Na funkcjonowanie rozgłośni zebrano już 19,2 mln zł. Dla porównania: startujące wcześniej Radio Nowy Świat zebrało ponad 21,7 mln zł, ale na miesięczne swoje utrzymanie dysponuje kwotą 696 tys. zł. Tę stację wspiera z kolei 33,9 tys. patronów.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Foto: Darek Kawka

Dodaj komentarz