fbpx

Martyna Wojciechowska buduje dom dla młodych matek

Rozpoczęto budowę budynku na warszawskim Ursynowie, który będzie służył młodym matkom i ich pociechom. Fundacja Unaweza, kierowana przez Martynę Wojciechowską, współpracuje przy tym przedsięwzięciu. Podróżniczka wyjaśnia, że chcą zaoferować młodym mamom nie tylko miejsce do życia, ale także idealne warunki do samodzielnej nauki, rozwoju i dojrzewania.

W budynku przewidziano dwa lokale mieszkalne oraz przestrzeń dla sześciu młodych mam wraz z ich dziećmi. Projekt kierowany jest głównie do kobiet z ośrodków resocjalizacyjnych, które po opuszczeniu tych placówek nie mają możliwości powrotu do rodzinnego domu ani zamieszkania z ojcem malucha. Martyna Wojciechowska na Instagramie wyraziła pragnienie, by dać tym kobietom szansę na nowe życie oraz jak najlepsze przygotowanie do roli matki. Podkreśla, że wierzy w siłę zmiany życia jednej osoby, która wpływa na cały świat.

Inicjatywa budowy domu dla młodych matek pochodzi od fundacji Po Drugie, a sam pomysł pojawił się już w 2012 roku. Projekt nabrał tempa trzy lata wcześniej, gdy fundacja Martyny Wojciechowskiej oraz kolejne podmioty zaangażowały się w zbiórkę środków na zakup działki. Budynek zostanie wzniesiony przy użyciu technologii przyjaznych środowisku, a na jego terenie znajdzie się ogród oraz niewielki plac zabaw.

Misja fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej

Martyna Wojciechowska założyła fundację Unaweza trzy lata temu, w dniu swojego 36. urodzenia. Jej celem jest systematyczne dążenie do wyrównania szans kobiet na całym świecie. Po każdym odcinku programu „Kobiety na krańcu świata” otrzymywała pytania od widzów dotyczące tego, jak mogą pomóc bohaterkom. Jak sama mówiła w „Wysokich Obcasach”, poczuła, że sama realizacja programu, filmu dokumentalnego czy artykułu nie jest wystarczająca i pragnie zrobić więcej.

Nazwa fundacji pochodzi z języka suahili i oznacza „Możesz”. Martyna usłyszała to słowo od Kabuli, dziewczynki z albinizmem, którą poznała w Tanzanii. 13 lat temu podróżniczka adoptowała dziewczynkę.
W ciągu pierwszych dwóch lat działalności, Fundacja Unaweza zebrała 2 250 000 zł. W ramach swojej działalności wspiera m.in. kobiety w Meksyku, Rumunii i Madagaskarze. Przyczyniła się również do budowy domu dla dzieci z albinizmem w Tanzanii oraz ufundowania 10 rocznych stypendiów dla polskich paraolimpijek. Niedawno fundacja opublikowała raport dotyczący zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce, zatytułowany „Młode głowy”.

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja UNAWEZA/instagram

 

Dodaj komentarz