fbpx

Niesamowity spektakl natury w USA. Miliardy cykad wychodzą z ziemi po 17 latach

W Stanach Zjednoczonych ma miejsce niesamowity spektakl natury. Miliardy cykad Brood X wychodzą na powierzchnię po 17 latach spędzonych pod ziemią. Według ekspertów owady mogą się pojawić w 18 stanach.

Po raz pierwszy od 17 lat, miliardy cykad pojawią się w 15 wschodnich i centralnych stanach USA i w Washington, DC. Amerykanie przygotowują się na niezwykły i … głośny koncert. Nimfy, czyli larwy cykad wychodzą na powierzchnię w cyklu 13- lub 17-letnim. Przez ten czas żyją pod ziemią, odżywiając się sokiem z korzeni drzew. Na wiosnę po zakończeniu cyklu wychodzą na powierzchnię, wspinają się nierzadko na to samo drzewo, które ich żywiło i przepoczwarzają się.

Rozprostowują skrzydła i odpoczywają, a po kilku dniach osobniki męskie zaczynają swoją godową pieśń w niesamowicie wysokiej tonacji. Do wydawania dźwięku służą cykadom tzw. tymbale – narządy dźwięku. Latają wolno, czasem spadają na ziemię, a czasem mogą wylądować na człowieku, ale nie czynią nikomu żadnej krzywdy, nie gryzą, ani nie żądlą. Cykady są jednymi z najdłużej żyjących owadów na świecie. W tym roku spodziewane jest wyłonienie się cykad cyklu 17-letniego.

Szacuje się, że na jeden akr (ok. 4 tys. metrów kwadratowych), może przypaść nawet 1,5 miliona tych owadów. Według prognoz, na powierzchni, w sumie mogą pojawić się dziesiątki miliardów owadów.

Kiedy larwy są gotowe do wyjścia na powierzchnię, budują błotne rurki w glebie, tzw. chatki cykady. Owady czołgają się przez nie, aby znaleźć miejsce do przeobrażenia się w dojrzałą, skrzydlatą postać.

Codzienny koncert cykad

Cykady w dorosłej postaci, żyją tylko od dwóch do czterech tygodni. Żywią się młodymi drzewami i winoroślami. Na powierzchnię wychodzą po to, aby kopulować. Samce cykad wabią wówczas samice głośnymi wibracjami. Naukowcy zmierzyli natężenie tego dźwięku. Okazuje się, że może być tak głośne, jak uruchomiony motocykl.

Dlaczego cykady pojawiają się na powierzchni tylko w konkretnych okresach? Jedna z hipotez mówi o tym, że pomaga im to unikać drapieżników.

 

Dodaj komentarz