fbpx

W Hiszpanii powstaje pierwsza szkoła dla pasterek. Ma ożywić tamtejszą wieś i małe miasteczka

Dziewięciomiesięczny kurs pasterstwa obejmuje prawie 500 godzin szkolenia online oraz jeden weekend w miesiącu, podczas którego odbywają się zajęcia praktyczne, w otoczeniu gór i dolin Kantabrii, na północy Hiszpanii.

Szkoła Pasterek na miarę XXI wieku ma na celu nie tylko zapewnienie kobietom pracy w zawodzie od dawna zdominowanym przez mężczyzn. To również szansa dla tysięcy hiszpańskich  miasteczek i wiosek, które powoli znikają z mapy Hiszpanii.

Jak informuje portal national-geographic.pl siedziba szkoły znajduje się w Kantabrii, autonomicznym regionie na północy Hiszpanii. I choć istnieją już inne szkoły dla pasterzy, do których mogą uczęszczać kobiety, projekt nowej szkoły ma być wyjątkowy. – Dla nas liczy się perspektywa kobiet. Dlatego duży nacisk kładziemy na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, tworzenie sieci wsparcia i współpracę – twierdzi Susana Pacheco, inicjatorka Szkoły.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Przeciw Depopulacji, krajowej organizacji działającej na rzecz poprawy perspektyw obszarów wiejskich, w których liczba ludności gwałtownie spada. Badania organizacji wskazują, że to kobiety częściej opuszczają obszary wiejskie niż mężczyźni, pozostawiając po sobie starzejącą się populację. –Wioski ulegają maskulinizacji. To krok wstecz – podkreśla Lidia Díaz z Hiszpańskiego Stowarzyszenia Przeciw Depopulacji. Sytuacja demograficzna północnego regionu jest fatalna. Na 100 dzieci przypada tam aż 149 seniorów

Przyczyną wyludniania części kraju jest dynamiczna urbanizacja większych ośrodków miejskich. Dlatego coraz częściej opuszczane wioski w całej Hiszpanii na różne sposoby chcą zatrzymać i zachęcić nowych mieszkańców. Kreatywność staje się miarą sukcesu: od okazji taniego kupna ziemi, po opiekę nad dziećmi. Niewiele z tych inicjatyw skupia się jednak wyłącznie na kobietach. Szkoła Pasterek ma to zmienić. – Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczone. Po rozpoczęciu rejestracji na początku tego roku napłynęło ponad 260 wniosków o przyjęcie. Oznacza to, że taka potrzeba w społeczeństwie naprawdę istnieje – zapewnia Susana Pacheco.

 

Źródło: national-geographic.pl

2 thoughts on “W Hiszpanii powstaje pierwsza szkoła dla pasterek. Ma ożywić tamtejszą wieś i małe miasteczka

Dodaj komentarz