fbpx

Wyśpij się w końcu! Coraz więcej hoteli oferuje zdrowy sen

Aż 40 proc. osób spośród 2,5 tys. ankietowanych wyznało, że zmaga się z zaburzeniami snu. W odpowiedzi na kryzys senny hotele zaczęły wprowadzać do oferty „noce wypoczynku” – a więc zapewniać warunki, które gwarantują zapadnięcie w zdrowy sen.

Problemy ze snem a pandemia

W magazynie „Journal of Clinical Sleep Medicine” pojawił się artykuł, z którego wynika, że aż 40 proc. osób spośród 2,5 tys. ankietowanych zmaga się z zaburzeniami snu. Co ciekawe, tendencja ta wzrosła w okresie pandemii. W odpowiedzi na międzynarodowy kryzys hotele zaczęły wprowadzać do oferty atrakcje, które zapewniają optymalne warunki do spania.

Park Hyatt w Nowym Jorku, międzynarodowa sieć Rosewood, hotele Zedwell i Cadogan z Wielkiej Brytanii – to tylko niektóre spośród placówek hotelowych, które zapewniają gościom idealne warunki do tego, żeby w końcu się wyspać – zdaniem ekspertów, takich usług wkrótce zacznie przybywać, bo trend podyktowany jest realnymi potrzebami.

Wakacje na sen!

Na zaburzenia snu zaczyna cierpieć coraz większa liczba osób. Przewlekły stres, niepokój związany z pandemią i sytuacją na świecie, a także zaburzenia hormonalne i nieregularny tryb życia doprowadziły do tego, że w ciągu dwóch lata znacząco wrosła liczba osób, uskarżających się na bezsenność, niedosypianie czy przewlekłe zmęczenie. W tym celu hotele zaczęły współpracować z najlepszymi ekspertami ds. snu oferując udogodnienia, mające poprawić jakość nocnego wypoczynku.

Park Hyatt w Nowym Jorku stworzył „Bryte Restorative Sleep Suite”, 83 – metrowy cichy apartament ułatwiającymi zasypianie. Sieć hoteli Rosewood zaprasza do miejsca odosobnienia o wdzięcznej nazwie „Alchemy of Sleep”; londyński hotel Zadwell to placówka całkowicie skoncentrowana na śnie posiadające w ofercie pokoje wyposażone w odpowiednią akustykę. W hotelu Cadogan zaś powstała specjalna usługa obejmująca możliwość korzystania z pościeli i koców obciążeniowych przy relaksacyjnej muzyce. To pokazuje, jak bardzo zmienia się nastawienie turystów do wypoczynku. O ile kiedyś wyjazd na wakacje wiązał się z poszukiwaniem rozrywek i egzotycznego jedzenia, o tyle teraz urlopowicze pragną tylko jednego – nareszcie się wyspać!

-Ludzie często kojarzą podróżowanie z wyrafinowanym jedzeniem czy atrakcjami, które odbywają się niemal kosztem snu. Myślę, że teraz nastąpiła ogromna zmiana w naszej świadomości zbiorowej, dotycząca priorytetowego traktowania dobrego samopoczucia – wyjaśniła dr Rebecca Robbins, badaczka snu i współautorka poradnika „Sleep for Success!”.

Potraktuj poważnie

Podobnego zdania jest Matthew Walker, autor książki „Dlaczego śpimy?”. Bo przecież brak satysfakcjonującego wypoczynku nocnego przekłada się też na inne sfery życia. Kiedy jesteśmy niewyspani, ryzyko zapadnięcia na infekcje i groźne choroby rośnie, jesteśmy poirytowani i głodni, jakość naszej pracy obniża się, podobnie z resztą jak zdolność kontroli emocjonalnej. A jeżeli problemy ze snem przedłużają się, grozi nam znacznie więcej.

-Regularny sen trwający króceni niż sześć czy siedem godzin na dobę niszczy układ immunologiczny i ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Niewystarczająca ilość snu – nawet umiarkowanie skracanie jego długości przez zaledwie tydzień – tak mocno zaburza poziom cukru, że u człowieka może zostać zdiagnozowane wstępne stadium cukrzycy – wyjaśnił Matthew Walker w książce „Dlaczego śpimy”.

-Krótki sen zwiększa ryzyko przytykania się i nadwątlania tętnic wieńcowych, co po jakimś czasie prowadzi do choroby wieńcowej, udaru i zastoinowej niewydolności serca. (…) Zaburzanie snu przyczynia się również do powstawania wszystkich najważniejszych zaburzeń psychicznych, w tym depresji, lęków i skłonności samobójczych – dodaje.

Może zatem okazać się, że w dobie rosnących problemów gospodarczo-ekonomicznych nie stać nas na kolejne. Zadbanie o sen może być czynnikiem decydującym o naszej kondycji psychicznej, zdrowiu fizycznym i dobrej odporności. I co ważne – jeśli tylko przyswoimy sobie najważniejsze zasady higieny snu – zrezygnujemy ze słonych i słodkich przekąsek, ograniczymy kofeinę, przestaniemy używać niebieskiego światła i zrezygnujemy z wieczornego przesiadywania przed komputerem – dobry sen przestanie być luksusem.

 

Przeczytaj też:

Niepokój, bezsenność i lęk? Pomogą 3 proste ćwiczenia

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: TVN24 Biznes

 

 

 

Dodaj komentarz