fbpx

Na tropie tajemnic. Stworzenia z gatunku science-fiction

Na zachód od Australii wciąż znajdują się wyspy, które skrywają niezwykłe tajemnice przyrodnicze. Biolodzy z Instytutu Badawczego Muzeów Victorii odkryli kilka z nich – zdjęcia stworzeń podwodnych przypominają film z gatunku science fiction.

Na tropie tajemnic

30 września 2022 r. Ekspedycja Instytutu Badawczego Muzeów Victorii wyruszyła na wyprawę naukową, której celem było odkrycie nowych gatunków u wybrzeży Wysp Kokosowych i Wysp Bożego Narodzenia. Załoga statku „Investigator” nie wiedziała, czego się spodziewać, choć wszyscy przypuszczali, że w podwodnym świecie znajdą nieznane gatunki, które nie mają własnych nazw łacińskich.

Wiemy, że ten region pokrywają ogromne podwodne góry, które powstały jeszcze w epoce dinozaurów. Jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywą odkrycia nowych gatunków. A nawet całych gałęzi na drzewie życia, które na razie pozostają ukryte pod wodami tego niezbadanego regionu – wyjaśniał przed wyprawą dr Tim O’Hara, ekspert w dziedzinie bezkręgowców i główny kierownik wyprawy.

W poszukiwaniu stworzeń i … wulkanów

Na miejscu załoga statku mapowała dno morskie za pomocą sonaru, czyli urządzenia, które wykorzystując fale dźwiękowe pomaga znaleźć pod wodą ukryte obiekty. Dzięki niemu badaczom udało się złapać nietypowe stworzenia – zarówno te pływające w płytkich wodach (ok. 60 m pod wodą), jak i zwierzęta, które znajdowały się 5 km pod jej powierzchnią. Ale zainteresowanie fauną stanowiło zaledwie jeden element celu wyprawy. Badacze skupili się także na analizie ukształtowania dna morskiego – do tej pory nikt wcześniej go nie zbadał.

Wyprawa statku „Investigator” trwała 35 dni, a podczas niej załodze udało się stworzyć trójwymiarowe mapy morskiego dna, na których widnieją podwodne góry i wulkany, powstałe najprawdopodobniej 140 a 50 mln lat temu.

Cuda fauny

Na załodze statku niektórzy naukowcy pełnili funkcję fotografów. Jednym z nich był Yi-Kai Tea – uwiecznił on na zdjęciach aż sześć nieznanych do tej pory gatunków zwierząt. Kilka z nich przypomina istoty rodem z filmu science fiction. „Smutna” ryba w kształcie włoskiego ravioli, ryba „na szczudłach” czy krab ukryty wewnątrz koralowca – to zaledwie kilka przykładów na to, jak bogate jest dno oceaniczne u wybrzeży Australii. Zobaczcie sami!

Australian Museum (@australianmuseum) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

View this post on Instagram

A post shared by Bush Blitz (@bushblitz)

Bush Blitz (@bushblitz) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Ingo Burghardt (@ingo.burghardt) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła:  National Geographic (national-geographic.pl)

Dodaj komentarz