fbpx

Płaskowyż Nazca znów zaskakuje. Odkryto kolejne tajemnicze glify…

Podczas zakrojonych na szeroką skalę badań archeologicznych, zespół peruwiańskich i japońskich badaczy odkrył 168 nowych geoglifów na Płaskowyżu Nazca w Peru. To już kolejne tajemnicze rysunki w pobliżu tych ogromnych, wcześniej odkrytych glifów, z których zasłynął region Nazca. 

Ich odkrycie, postępujące podczas 2-letnich badań lotniczych, doprowadziło do utworzenia nowego parku archeologicznego mającego na celu objęcie ich  całkowitą ochroną.

Słynne linie z Nazca (Nazca Lines) to ogromne wizerunki ludzi i zwierząt ,wyryte w podłożu przez starożytne ludy. Ich monumentalna skala może być dostrzeżona jedynie z lotu ptaka.

Oryginały mierzą nawet kilkaset metrów, jednak te nowo odkryte są nieco mniejsze. Jorge Olano, główny archeolog programu badawczego Nazca Lines, powiedział, że nowe geoglify mają średnio od dwóch do sześciu metrów długości. Zostały wykonane przez usunięcie czarnego kamienia z podłoża, aby odsłonić jasną glebę pod spodem i utworzyć serię tajemniczych białych linii.

Zobacz ogromny wizerunek kota na Pustyni Nazca

Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata i jego zespół japońskich archeologów pracuje na tym terenie od 2004 roku, a to nie jest ich pierwsze odkrycie.

Do 2018 roku zespół zidentyfikował 190 geoglifów, zbierając obrazy z pomiarów lotniczych i dronów, co po doliczeniu tej najnowszej partii daje w sumie 358 wcześniej nieznanych geoglifów odkrytych przez japońsko-peruwiański zespół.

Uważa się, że zostały one wyrzeźbione między 100 r. p.n.e. a 200 r. n.e., przedstawiają  ludzi, zwierzęta wielbłądowate takie jak lamy, alpaki i guanako, ptaki, orki, kotowate i węże, i momentami mogą wyglądać niemal dziecinnie.

Ich przeznaczenie, podobnie jak tych wcześniej odkrytych glifów wpisanych na  listę światowego dziedzictwa UNESCO, nie jest znane.

 

 

 

 

Przeczytaj też:

Kandelabr z Paracas. Kolejna tajemnica płaskowyżu Nazca

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz