fbpx

Połączenie z obcego numeru – kiedy można bezpiecznie odebrać telefon?

W ostatnim czasie można spotkać wiele doniesień dotyczących niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą odbieranie telefonu od obcych numerów. Na szczęście, w dużej części przypadków można sprawdzić, kto stoi za takim połączeniem. Zobacz, na jakie numery trzeba szczególnie uważać!

Telefony z obcych numerów często są nachalnymi próbami sprzedaży różnych towarów i usług. Bywają także potencjalnym oszustwem. Dlatego warto wiedzieć, na jakie połączenia należy szczególnie uważać. Które numery można od razu rozpoznać jako spam lub potencjalną próbę kradzieży?

Jak dowiedzieć się kto dzwonił?

To, kto jest właścicielem numeru telefonu i w jakim celu dzwoni, możesz sprawdzić w internecie. Z dostępnych informacji i publikowanych przez innych użytkowników komentarzy dowiesz się, czy warto odebrać telefon. Takie opinie znajdziesz np. na Infonumer.pl – sprawdź, kto dzwonił i zobacz, czy to bezpieczne połączenie.

Czy podejrzane są tylko dziwne numery telefonów?

Według popularnych opinii najniebezpieczniejsze numery telefonów to takie, które wyglądają bardzo egzotycznie, zupełnie jakby należały do osób pochodzących z dalekich krajów Afryki, czy Azji. Oczywiście takie połączenia mogą wiązać się z próbami oszustwa oraz wyłudzeniem wysokiej opłaty za połączenie.

Jednak bardzo często niebezpieczne okazują się też polskie numery telefonów. Jednym z najczęściej wyszukiwanych w ostatnim czasie numerów jest 880572026. Wielu użytkowników zgłasza, że jest to potencjalna próba oszustwa.

Kto dzwoni z numeru wyglądającego jak stacjonarny?

Jedną z popularniejszych prób oszustwa jest dzwonienie na komórkę z numeru, który wygląda podobnie do polskiego numeru stacjonarnego. W takich przypadkach numer można rozpoznać po długości. Polskie numery stacjonarne mają siedem cyfr plus prefiks. Numery, z których najczęściej dzwonią oszuści, będą o wiele dłuższe.

Jak się chronić przed oszustwem telefonicznym?

Istnieje wiele rad dotyczących tego, jak chronić się przed oszustami telefonicznymi. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie odbierania telefonu z nieznajomego numeru. Złym pomysłem może być oddzwanianie na nieodebrane połączenie, szczególnie jeśli numer wygląda na podejrzany.

Sytuacja może się nieco skomplikować, jeśli akurat czekasz, na ważny telefon. Wówczas warto sprawdzić, kto do ciebie dzwonił – np. przy pomocy dostępnych w sieci serwisów pozwalających zidentyfikować właściciela numeru, lub cel, w którym jest wykorzystywany.

Co zrobić z numerem, który często dzwoni o różnych porach?

Niekiedy połączenia z takich numerów są bardzo uciążliwe. Potrafią powtarzać się wielokrotnie w ciągu dnia, a niekiedy również w późnych godzinach nocnych. W takich przypadkach numer można po prostu zablokować. Większość smartfonów ma taką funkcję w standardzie. Warto także zachować ostrożność podczas odbierania telefonów z banku, od operatora telewizji, czy internetu. Dzisiejsza technologia pozwala oszustom na podszywanie się pod różne numery telefonu.

 

Dodaj komentarz